Czym jest jęczmień na oku

Czym jest jęczmień na oku

poradniki Uroda i zdrowie

Jęczmień na oku – Charakterystyczna grudka, pojawiająca się na powiece oka, to jawny dowód na zarażenie jęczmieniem oka. Wspomniana grudka to ropień, który jest dość bolesny przy dotyku, a jednocześnie może mieć niekorzystny wpływ na samo oko. Co zatem wywołuje jęczmień w oku i czy są jakieś skuteczne metody, pozwalające na uporanie się z chorobą?

Jęczmień na oku

Najczęściej jęczmień oka utożsamia się z powstaniem bolesnego wykwitu na powiece, który niejednokrotnie również swędzi. Jednak sam jęczmień może być ropną krostą, jaka powstaje wewnątrz powieki – wówczas mówimy o jęczmieniu wewnętrznym – lub na zewnątrz powieki, wówczas lekarze diagnozują jęczmień zewnętrzny. Każdy z wymienionych rodzajów jęczmienia to nieco inny stan zapalny.

Wykwit na zewnątrz powieki jest w rzeczywistości objawem stanu zapalnego gruczołów powiekowych przyrzęsowych. Natomiast jeśli pojawia się jęczmień wewnętrzny, można jednocześnie stwierdzić, że doszło do zapalenia gruczołów tarczkowych Meinborna. O ile jęczmień zewnętrzny można wyleczyć różnymi metodami, o tyle pojawienie się jęczmienia wewnątrz oka wymaga interwencji chirurgicznej.

Przyczyny powstania jęczmienia oka

Chorobę wywołuje gronkowiec, który jest odpowiedzialny nawet za 95% wszystkich przypadków choroby. Jednak aby mógł się on rozwijać, powodując dolegliwości chorobowe, potrzebne są dodatkowe czynniki sprzyjające. Powstaniu choroby sprzyja pocieranie oczu, zwłaszcza brudnymi rękoma, przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach, w których jest dużo dymu czy kontakt z różnymi substancjami chemicznymi i ich oparami. Co ciekawe, na rozwój choroby może również wpływać niedokładne zmywanie makijażu oraz nieodpowiednio dobrane kosmetyki do oczu, w tym również kosmetyki do malowania.

Wymienione czynniki sprzyjają sporadycznemu pojawianiu się jęczmienia. Natomiast jeśli charakterystyczny wykwit na powiece pojawia się nawet kilka razy w ciągu roku, wówczas może wskazywać na nieleczoną cukrzycę. Niektóre choroby, jak np. łojotok, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty, sprzyjają rozwojowi jęczmienia.

Gdy jęczmień na oku się pojawia, wówczas chory często cierpi na światłowstręt, powieka z jęczmieniem jest tkliwa i bolesna, często również jest mocno zaczerwieniona. Objawom może towarzyszyć łzawienie oka, spowodowane pojawieniem się na powiece ciała obcego. Jednym z najważniejszych objawów jest obecność wypływającej ropnej wydzieliny, która w zależności od tego, czy jęczmień jest jęczmieniem wewnętrznym czy zewnętrznym, ścieka wzdłuż rzęs na zewnątrz lub też dostaje się pod powiekę, nasilając stan zapalny.

Leczenie jęczmienia na oku

Jeśli jęczmień już się pojawi, należy unikać pocierania powieki. Absolutnie nie wolno jęczmienia samodzielnie wyciskać czy też przecinać – wykwit zwykle pęka w ciągu kilku dni. Dojrzały jęczmień ma żółty czubek, a jego pojawienie się oznacza, że wykwit wkrótce pęknie, prowadząc w ten sposób do samoczynnego oczyszczenia zmiany. Dopiero po pęknięciu jęczmień można delikatnie wycisnąć, aby przyspieszyć oczyszczenie zmiany chorobowej. Niektórzy lekarze zalecają również delikatne przemywanie powieki w celu szybszego usunięcia pojawiających się strupów.

Część osób leczy jęczmień w oku metodami domowymi, które bardziej szczegółowo będą jeszcze opisane. Natomiast pojawienie się takiej zmiany warto skonsultować z okulistą, który przepisze antybiotyk w postaci maści lub kropli do stosowania miejscowego bezpośrednio na zmianę.

Jeśli jęczmień jest jęczmieniem mnogim, a więc jeśli doszło do zatkania więcej niż jednego gruczołu, wówczas może być wskazane sięgnięcie po doustną antybiotykoterapię. Z kolei przy jęczmieniach nawracających, które mogą sygnalizować istnienie poważnych schorzeń, przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego może być wykonany posiew, aby na podstawie badania dobrać bardziej skuteczne leki.

Domowe sposoby na jęczmień oka

Według lekarzy niektóre domowe metody zwalczania jęczmienia w oku są mało skuteczne, jednak nie zakazują ich stosowania, bowiem raczej nie szkodzą. Jednym z najpopularniejszych sposobów na jęczmień oka jest pocieranie zmiany złotą obrączką lub pierścionkiem. Przed rozpoczęciem masażu złotymi akcesoriami zaleca się ich zdezynfekowanie oraz nagrzanie, np. poprzez pocieranie o jakiś materiał. Samo leczenie jęczmienia złotem polega na delikatnym masowaniu zmiany na powiece.

Kolejna domowa metoda na jęczmień jest bardziej kontrowersyjna. Chodzi o ciepły okład z jajka ugotowanego na twardo. Na bolącą krostę należy położyć jajko ugotowane w skorupce i dodatkowo owinięte w materiał. Podobnie jak przy innych problemach z oczami, także przy pojawieniu się jęczmienia, można się wspomagać okładem z zielonej herbaty.

Leczenie jęczmienia ziołami

Skoro medycyna tradycyjna sięga po antybiotyk, to medycyna alternatywna, oprócz wymienionych metod, także sięga po preparaty, kojarzące się z lekami naturalnymi. Do leczenia jęczmienia często wykorzystuje się zioła, przy czym w zależności od ich wyboru, jęczmień powinien dać się wyleczyć poprzez picie naparu (tu zaleca się głównie mniszek lekarski, który świetnie zwalcza bakterie wywołujące jęczmień) lub stosowanie okładów ziołowych. Do przygotowania okładu można wykorzystać kwiaty nagietka, rumianek, liście maliny lub ziele świetlika. Napar należy schłodzić, nasączyć w nim wacik oraz przykładać do bolącej powieki nawet kilka razy w ciągu dnia.

Postać przewlekła

Choć u wielu pacjentów jęczmień oka daje się wyleczyć metodami domowymi lub środkami farmakologicznymi, to zdarza się, że jest on odporny na leczenie i przechodzi w formę przewlekłą. Wówczas mówi się o gradówce, która jest ziarniniakiem tłuszczowym. Gradówka nie boli, jednak może powodować problemy z widzeniem (ma wpływ głównie na ostrość widzenia, czasem uciska rogówkę i prowadzi do powstawania astygmatyzmu).

Lekarze nie posiadają statystyk dotyczących częstotliwości zachorowania. Zwykle jęczmień pojawia się częściej u dorosłych niż u dzieci. Czynnikiem, który może wpływać na jego pojawienie się, może być również wiek pacjenta (jęczmień częściej występuje u osób dorosłych pomiędzy 30. a 50. rokiem życia)

Artykuł:  Jęczmień na oku – pod redakcja serwisu jeczmiennaoku.pl

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments