O czym pamiętać wybierając się samochodem za granicę?

O czym pamiętać wybierając się samochodem za granicę?

Pozostałe

Wybierając się za granicę, należy pamiętać o wielu istotnych kwestiach, szczególnie w przypadku podróży samochodem. Warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, które dotyczą innych państw. W przypadku, kiedy posiadamy polskie prawo jazdy, mamy zezwolenie na prowadzenie samochodu we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Dodatkowo dokument ten akceptowalny jest również w Tajlandii, Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Brazylii i paru innych państwach.

O czym pamiętać wybierając się samochodem za granicę?

Kierowcy zobowiązani są do przestrzegania lokalnych przepisów drogowych. Oznacza to, że przed planowanym wyjazdem powinniśmy uzbroić się w wiedzę o najważniejszych zasadach dotyczących ruchu drogowego we wszystkich państwach, przez które będziemy się przemieszczać do naszego celu.

Warto pamiętać także o obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Podstawowe akcesoria określa tzw. Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Wedle jej zasad, każdy kierowca podróżujący za granicą, zobligowany jest do posiadania w samochodzie jedynie tych elementów, które wymagane są w prawie krajowym, w którym dokonano rejestracji samochodu. Konwencja ta dotyczy dróg europejskich. Pomimo panujących zasad warto wyposażyć samochód w inne elementy takie jak apteczka, żarówki czy dodatkowe bezpieczniki. Elementy te z pewnością zwiększą nasze poczucie bezpieczeństwa w zagranicznym państwie. Mimo tego, że kamizelki odblaskowe nie wliczają się do wyposażenia samochodu, przepisy niektórych państw obligują do posiadania takowych elementów. Wiele państw wymaga również, by prowadzić samochód z włączonymi światłami mijania, bądź do jazdy dziennej całodobowo. Dodatkowo niektóre z krajów wymagają jazdy na zimowych oponach. Konwencja wiedeńska gwarantuje, że w przypadku gdy doświadczymy kontroli drogowej w innym państwie, nie dostaniemy mandatu za brak wyposażenia niewymaganego na terenie Polski. Niestety tego typu ulga nie będzie uwzględniania w sytuacji, gdy poprzez brak któregoś z wymaganych elementów w danym państwie doprowadził do wypadku czy kolizji drogowej.

O czym pamiętać wybierając się samochodem za granicę?

 

A co jeśli chodzi o ubezpieczenie i wymagane dokumenty? W przypadku wyjazdu zagranicznego konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego wykup polisy OC. W państwach spoza UE konieczne jest zaopatrzenie się w zieloną kartę, która stanowi międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy. Oprócz obowiązkowych dokumentów zaleca się wykupić ubezpieczeniem AC czy NNW. W ramach podróży warto rozważyć zakup ubezpieczenia assistance. Wspomaga ono ubezpieczonych pomocą telefoniczną m.in. w przypadku skierowania do najbliższego szpitala bądź przetłumaczenie rozmowy. Dodatkowo może ono otoczyć nas ochroną prawną w razie zaistnienia postępowania sądowego za granicą.

W zależności od kraju wyróżnia się wiele granic dozwolonej prędkości prowadzenia pojazdów. Różnice bywają naprawdę spore. Największe z nich zauważymy wśród autostrad czy dróg ekspresowych. Przeważnie jednak dozwolona prędkość na terenie miast pozostaje na poziomie 50 km/h. W przypadku terenów niezabudowanych nie powinniśmy przekraczać 90 km/s. W niektórych państwach ograniczenie te wykazuje mało znaczącą różnicę. Przykładowo, na Litwie maksymalna prędkość na takich terenach wynosi 70 km/h dla kierowców z okresem posiadania prawa jazdy krótszym niż 2 lata. W Austrii maksymalną prędkością dopuszczalną poza terenem zabudowanym jest 100 km/h. W krajach Europy, to właśnie Polska i Bułgaria są państwami, w których maksymalna prędkość na autostradzie jest największa i wynosi aż 140 km/h.

O czym pamiętać wybierając się samochodem za granicę?

 

O czym pamiętać wybierając się autem za granicę?

W przypadku ruchu lewostronnego należy zauważyć, iż w Europie dotyczy on Irlandii, Wielkiej Brytanii, Cypru oraz Malty. Jeśli nasza podróż odbędzie się poza granice Europy, poruszanie lewą stroną będzie obowiązywać m.in. w Kenii, Zambii, na Mauritiusie czy Zimbabwe.

Warto pamiętać, że limity prowadzenia po alkoholu są różne w poszczególnych państwach. W przypadku Polski i większości państw UE, mandat dostaniemy za prowadzenie od 0,2 promila we krwi. W Wielkiej Brytanii czy na Malcie podróżując samochodem, można jechać nawet do 0,8 promila. Najbardziej restrykcyjne kraje w zakresie prowadzenia po alkoholu to Czechy, Słowacja i Bułgaria. W przypadku tych państw nie wolno prowadzić nawet z niewielkim stężeniem alkoholu we krwi.

Parking Modlin P7

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments