Czy musimy być zero waste?

Czy musimy być zero waste?

Aktulności

Pojęcia takie jak zero waste czy less waste są w ostatnim czasie często używane. Powstaje wiele wydarzeń i akcji społecznych sygnowanych tymi hasłami. To wszystko dzięki temu, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość dotycząca tego z jaki wielkim problemem się zmagamy.

Chodzi oczywiście o poziom zanieczyszczenia środowiska, które jest zatrważające. Niestety dopuściliśmy do tego, że przez nasze zaniedbania sukcesywnie zmieniają się warunki klimatyczne i pogodowe, zaczynają ginąć poszczególne gatunki roślin i zwierząt. Możemy doprowadzić do tego, że nasze wnuki czy prawnuki nie zobaczą już takiego świata na jaki my teraz patrzymy. I według wielu naukowców i badaczy jest to szalenie prawdopodobne.

Już teraz możemy zaobserwować takie zmiany na swoim własnym podwórku. Choćby dokuczliwe upały powodujące suszę w całym kraju, lub niebezpieczne ulewy powodujące podtopienia, skażenie wody w Bałtyku, zmniejszające się obszary zieleni. To tylko poszczególne sytuacje, które możemy zaobserwować gołym okiem na co dzień. Na większą skalę są to topniejące lodowce, zanikająca rafa koralowa czy choćby wyginięcie białego nosorożca północnego. Można tak wymieniać jeszcze długo. Niestety lista się wydłuża z każdym miesiącem.

Przyszłość naszej planety stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jednak nie wszystko jeszcze stracone. Możemy podjąć działania, które przyczynią się do tego, że zatrzymamy ten proces. Nie ma pewności czy uda się go cofnąć chociaż w jakimś znikomym procencie, ale przynajmniej możemy zadbać o to, aby nie zanieczyszczać środowiska bardziej.

Jest na to mnóstwo rozwiązań. Począwszy od zmniejszenia produkcji śmieci, oszczędzania wody i prądu, nieużywania plastiku po używanie naturalnych kosmetyków i urządzenie kompostownika.
Pojawiają się też specjalnie miejsca, w których można sprzedać nieużywane przedmioty, zamiast wyrzucać je na śmietnik. Można też, za niewielkie pieniądze, kupić używany, ale sprawny sprzęt, aby nie było potrzeby kupowania kolejnej rzeczy, opakowanej w kolejne warstwy plastiku.

Na szczęście, w obecnym czasie mamy mnóstwo podpowiedzi jak żyć less lub zero waste. Jest mnóstwo grup na portalach społecznościowych, które wzajemnie się wspierają i dzielą radami. Istnieje sporo blogów oraz książek mówiących o tym, jak być bardziej eko. Więc warto z tego skorzystać, zgłębić temat i małymi krokami wprowadzać zmiany w swoim życiu, domu, otoczeniu. Warto również postarać się zachęcić tym znajomych. Jeśli każdy z nas poczyni takie kroki, to jesteśmy w stanie dokonać naprawdę wielkich zmian.

Sklep Wieloryb

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments