Konto bankowe

Jak wybrać konto bankowe?

Konta

Współcześnie nie do pomyślenia jest brak konta bankowego. Wiele transakcji, jakich dokonujemy, polega na dokonywaniu przelewów – czy to za pośrednictwem strony internetowej, czy też bezpośredniego regulowania należności za pomocą karty płatniczej. Założenie konta jest więc normą, a ten, kto go jeszcze nie ma, prędzej lub później będzie musiał je założyć. Wiodącym pytaniem dla takiej osoby będzie bez wątpienia to, które z niezwykle szerokiego wachlarza możliwości konto osobiste wybrać i skąd wiedzieć, że właśnie to a nie inne będzie najlepsze?

Kalkulacja dochodów
To, jakiego typu rachunek w banku najlepiej wybrać, zależy w dużej mierze od tego, jakim kapitałem się dysponuje i jak często się nim obraca. Istnieją bowiem różnego typu konta, które okażą się idealne, ale tylko i wyłącznie dla tych, którzy będą spełniać określone warunki. I tak na przykład, jeżeli ktoś regularnie otrzymuje wysokie wypłaty i na jego koncie nieustannie znajdują się duże sumy, wówczas pozwolić może sobie na rachunek o wyższym oprocentowaniu, ale wymagający jednocześnie dokonywania comiesięcznych (bądź też kwartalnych) opłat. Jeśli konto zakłada student, zarabiający pieniądze raz na jakiś czas i szybko je wydający, nie mający na dodatek regularnego obrotu gotówki (czyli: w jednym miesiącu coś wpłaci, ale przez kolejne trzy już nie), lepiej aby rachunek był jak najmniej obciążony kosztami użytkowania. Rzecz jasna, oprocentowanie na takim koncie jest często niewysokie, niemniej jednak i tak istnieje szansa na zyskanie jakiegoś procentu oraz pewność, że nic się na tego typu interesie nie straci.

Opłacać czy nie opłacać?
Rzeczą istotną szczególnie dla tych, którzy nie posiadają wiele pieniędzy na koncie jest przede wszystkim kwestia różnorakich opłat. A płacić można dosłownie za wszystko. Za:

  • prowadzenie konta,
  • wykonywanie przelewów, zarówno w kraju, jak i za granicą,
  • dokonywanie wpłat za pomocą wpłatomatów,
  • wypłacaniu pieniędzy z bankomatów,
  • używanie karty płatniczej (nie ma tu znaczenia czy kredytowa, czy debetowa, często zarówno za jedną, jak i za drugą trzeba płacić),
  • sprawdzenie salda.

W momencie gdy zakłada się więc konto, trzeba dokładnie sprawdzić, ile co kosztuje. Najtańsze rachunki prowadzić można przede wszystkim w bankach internetowych, które nie mają swoich placówek – siłą rzeczy są one tańsze niż takie, które zatrudniają tysiące pracowników.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
11 lat temu

Teraz chyba najkorzystniej założyc konto w mbanku, niedawno założyłem u nich konto przez strone pendrivezakonto.pl to dostałem pendrive 16GB a od mbanku za to że wykonałem 3 płatności kartą dodatkowo 50zł:) Poza tym za prowadzenie konta nic sie nie płaci..