Pieniądze, monety

Jak systematycznie oszczędzać?

Fundusze inwestycyjne Giełda Inwestycje alternatywne Lokaty Oszczędności i inwestycje

Jeszcze kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, systematyczne oszczędzanie kojarzyło się jednoznacznie z odkładaniem pieniędzy na książeczkach oszczędnościowych lub mieszkaniowych. Dziś doskonale wiemy, że takie formy oszczędzania nie uchroniły kapitału przed spadkiem wartości. Skutkiem tego, oszczędzający nie zarobili na takiej inwestycji, a jedynie stracili. Jak zatem w dzisiejszych czasach mądrze oszczędzać?

Długoletnie oszczędzanie

Jeśli założymy sobie, że będziemy przez kilkanaście lat oszczędzać, odkładając pewną sumę pieniędzy, to powinniśmy zainwestować ją w instrumenty finansowe. Jak twierdzą ekonomiści, długi horyzont oszczędzania powoduje, że zmniejsza się ryzyko inwestycyjne. Oszczędzający mogą więc zainwestować w:

  • Fundusze inwestycyjne,
  • Akcje giełdowych spółek,
  • Produkty ubezpieczeniowe.

Nawet, jeśli nastąpi bessa na rynkach finansowych, to długoletni horyzont czasowy oszczędzania spowoduje, że w okresach dobrej koniunktury uda nam się odrobić stratę, na dodatek z nawiązką.  Inwestycje małych kwot w zakup walorów spółek notowanych na giełdzie również są tu zalecane, ponieważ uśrednia się przy tym cena, za którą dokonuje się owego zakupu. Uśrednione zostaje też ryzyko takiej inwestycji.

Krótkoterminowe oszczędzanie

Dla osób, które zakładają, że będą oszczędzać nie dłużej, niż przez kilka lat, zalecany jest wybór bezpiecznych i pewniejszych form oszczędzania. Formy te są odporne na spadki giełdowe, czy jakiekolwiek wahania rynku. Najlepiej w tym przypadku oszczędzać w bezpiecznych programach systematycznego oszczędzania, w ramach rachunków oszczędnościowych lub lokat bankowych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o