Euro

Kryzys EURO a „sprawa Polska”

Giełda Waluty

Polska nie należy do strefy, EURO dlatego zawirowania wspólnej waluty nie powinny dotykać jej w takim samym stopniu jak krajów stosujących tę walutę. Jednak zasada naczyń połączonych wskazuje, że ze względu na zależności gospodarcze z krajami stosującymi EURO Polska gospodarka jest zależna od losów wspólnej waluty.

Na przestrzeni gospodarczej wolności Polska „związała się” z gospodarką Niemiec poprzez eksport, który w około 80% kierowany jest do naszego zachodniego sąsiada. Dochodzą dodatkowo zależności z pozostałymi krajami obszaru wspólnej waluty. Oprócz ogromnego eksportu dochodzi jeszcze własność polskiego majątku w posiadaniu podmiotów ze strefy EURO. Co więcej posiadanie to nie dotyczy tylko majątku trwałego, ale również – a może przede wszystkim? – ogromnej części systemu finansowego! Nie będę silić się na sprawdzenie w jak znacznej części i ile dokładnie banków jest w rękach kapitału ze strefy EURO, bo mi się nie chce. Wystarczy mi za dobry wskaźnik fakt, że Irlandczycy, którzy w strefie EURO się znajdują mając ogromne kłopoty na swoim własnym podwórku postanowili sprzedać jedną z perełek polskiej bankowości. Przy czym jeżeli ktoś nie zna nazwy instytucji, o której mowa może to z łatwością sprawdzić a taka ignorancja dyskwalifikuje go z dalszego czytania…

Zatem więcej nie trzeba dodawać ani już wyjaśniać dramatycznego tonu pana Radosława Sikorskiego z apelem do Niemiec o ratowanie EURO. Na marginesie apel ten miał równie dramatyczne tytuły w gazetach włączając w to międzynarodową edycję Financial Times.

Miejmy nadzieję, że nie powtórzy się historia sprzed Drugiej Wojny Światowej, kiedy to Wielki Kryzys na ziemiach polskich trwał dłużej i był bardziej dotkliwy ze względu na to, że Zachód starając się minimalizować skutki krachu na swoim własnym podwórku pozbywał się majątku – a co za tym idzie zwiększał bezrobocie – na ziemiach polskich.

Nie dziwi, zatem, że zarówno złotówka jak i Warszawska Giełda są silnie związane z wahaniami waluty Europejskiej oraz giełd we Frankfurcie i Paryżu. W przypadku waluty zależność ta jest łatwiejsza do kwantyfikacji i wynosi nie mniej niż 80% w ciągu ostatniego roku! (I oczywiście wahania kursu złotówki względem EURO, albo raczej w rytm wahań EURO – występują niezależnie od kryzysu EURO.) Z reguły jest to trochę więcej niż osiemdziesiąt procent i nie przekracza z reguły dziewięćdziesięciu procent współczynnika korelacji. Niestety dla maluczkich tego świata, – do których zalicza się większość – wiadomość taka nie ma praktycznie większego znaczenia. I tak z dnia na dzień każdy musi w pocie czoła zarabiać w PLN niezależnie od tego czy pracuje głową, mięśniami, czy pośladkami – niekoniecznie na nich siedząc. Jednak już z perspektywy średnich i dużych podmiotów gospodarczych – a o skali makroekonomicznej nie wspominając – informacja taka może z łatwością zostać skonsumowana w celu finansowego wykorzystania albo po prostu osiągnięcia zysku. Dzięki licznym już na polskim rynku pośrednikom finansowym, którzy oferują platformy internetowe do grania i bukmacherskich zakładów finansowych informacje taka jak ta, że EURO jest driverem złotówki może przynieść spore korzyści. Oczywiście niezaprzeczalne jest, że wymagana jest minimalna wiedza statystyczno-ekonomiczna, bo jak na razie nie ma na rynku programów wspomagających decyzje inwestycyjne w tej sferze. Nie mniej jednak wiedza niezbędna do spekulacyjnych inwestycji, w EURO i inne waluty jest minimalna. Poza tym kryzys EURO powoduje ogromne możliwości, jako, że im większe wahania kursu EURO spowodowane plotkami i chwilowym sentymentem tym większa możliwość spekulacyjnego zarobku. Nawet drobni inwestorzy, którzy dysponują niewielkimi kwotami na takie spekulacje mogą pokusić się o to by w czasie kryzysu EURO zarobić parę złotych. Może to być również osoba lub podmiot, który pragnie zdobyć głębszą wiedzę na temat funkcjonowania rynków walutowych. W takim przypadku zarówno strata kilkuset złotych lub drobny zysk będą najlepszą motywacją, żeby zgłębić tajniki handlu walutami.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments