Euro

Kryzys zadłużenia w Eurolandzie

Banki Kredyty Waluty

Już od kilku miesięcy we wszystkich mediach wciąż podnoszona jest kwestia kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Zaczęło się od Grecji, która w krótkim czasie przez złe zarządzanie finansami, stała się niewypłacalna i musiała poszukiwać wsparcia ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Później kryzys obejmował coraz to nowe kraje.

Kto jest zagrożony?

Wydawałoby się, że Unia Europejska, a zwłaszcza Euroland ma mocne podstawy do funkcjonowania. Tymczasem ubiegły rok pokazał, że wiele krajów zaliczanych do strefy euro ma poważne problemy ze swoimi finansami. Do krajów tych zalicza się:
Grecja,
Irlandia,
Włochy,
Hiszpania,
Portugalia.

Kolejny szczyt ratunkowy

W Berlinie, 11 stycznia miało miejsce ważne spotkanie, na którym niemiecka Kanclerz, Angela Merkel spotkała się z premierem Włoch, Mario Montim. Rozmawiano na temat kryzysu zadłużenia w strefie euro. Wcześniej podobne spotkanie zorganizowano z prezydentem Francji, Nicholasem Sarkozy oraz z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niebawem będzie miał miejsce kolejny już szczyt Unii Europejskiej, na którym powinny zostać podjęte wiążące decyzje dotyczące przyszłości strefy euro.

Niemcy i Francja robią wszystko, aby wprowadzić radykalne oszczędności w zadłużonych państwach Eurolandu. Angela Merkel z premierem Włoch rozmawiała na temat poparcia przez rzymski rząd paktu fiskalnego, który został przyjęty na szczycie unijnym w Brukseli, mającym miejsce pod koniec ubiegłego roku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments