Monety

TFI – czym są i jak w nie inwestować?

Fundusze inwestycyjne

Inwestowanie jest trudną sztuką, którą z powodzeniem uprawia wiele osób w naszym kraju. Posiadają oni niezbędną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie finansowej, dzięki czemu ze swoich inwestycji czerpią realne korzyści. Jednym z narzędzi inwestycyjnych są fundusze inwestycyjne, które w ciągu ostatnich kilku lat straciły wiele na popularności, głównie z uwagi na kryzys finansowy na świecie w 2008 roku i jego reperkusje, trwające aż po dziś dzień.

Pojęcie funduszy inwestycyjnych

Ogólnie rzecz ujmując, każdy fundusz inwestycyjny to nic innego jak firma, dla której główną dziedziną działalności jest inwestowanie pieniędzy członków. Klienci inwestujący w fundusze inwestycyjne nabywają tzw. jednostki uczestnictwa w nich, po aktualnej cenie. Wartość jednostek uczestnictwa jest zmienna w czasie i zależy od tego, czy papiery wartościowe zakupione przez fundusz będą tracić czy zyskiwać na wartości. Każdy fundusz inwestuje w różne instrumenty rynku kapitałowego i finansowego. Mogą to być między innymi:

• Akcje spółek giełdowych,

• Obligacje,

• Surowce,

• Waluty.

W funduszach inwestycyjnych zatrudnieni są specjaliści finansowi, którzy wiedzą, w jaki sposób zainwestować pieniądze klientów, aby przyniosły one największe zyski. Za uczestnictwo w funduszach inwestycyjnych klient płaci prowizję dla swoich doradców. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych zatrudniają analityków rynku oraz zarządzających, odpowiadających za wybór papierów wartościowych, w które się inwestuje, oraz wybierających najlepszą chwilę ich zakupu.

Typy funduszy inwestycyjnych

Istnieje kilka rodzajów funduszy inwestycyjnych na rynku, spośród których mogą wybierać klienci. Różnią się one względem siebie typem dokonywanych inwestycji i instrumentami inwestycyjnymi. Klient wybierający konkretny rodzaj funduszu inwestycyjnego zwykle kieruje się ryzykiem, jakie wiąże się z taką inwestycją.

Wyróżnić można następujące typy funduszy inwestycyjnych:

Fundusze pieniężne – inwestują one w krótkoterminowe papiery skarbowe. Charakteryzują się największym bezpieczeństwem, ale przynoszą niewielkie zyski – porównywalne z oprocentowaniem lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych – mniej więcej 4-6% w tym roku.

Fundusze obligacji – jak sama nazwa wskazuje, inwestują one środki finansowe klientów w długoterminowe papiery dłużne skarbu państwa lub w obligacje firmowe. W ciągu ostatniego roku można było na nich zarobić od 2 do nawet 13%. Na funduszach obligacji można zarobić najwięcej w momencie, kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe.

Fundusze stabilnego wzrostu – 33% pieniędzy klientów lokują w akcje spółek giełdowych, a pozostałą część w bezpieczne, krótkoterminowe papiery skarbowe oraz w obligacje. Fundusze stabilnego wzrostu w ciągu ostatniego roku notowały straty, nawet rzędu 17%.

Fundusze zrównoważone – inwestują pieniądze swoich członków do dwóch trzecich w akcjach. Reszta jest przeznaczana na zakup krótkoterminowych papierów skarbowych i obligacji. Przyniosły one w ciągu ostatniego roku wysoką stratę, od 5 do 29%.

Fundusze akcyjne – wszystkie pieniądze lokują w spółki notowane na giełdzie, stąd też ich ryzyko inwestycyjne jest największe, ale za to mogą przynieść najwyższe zyski. Przez ostatni rok takie fundusze straciły od 7 do 40%.

Fundusze aktywnej alokacji – dopasowują one typ inwestycji do aktualnie panującej na rynku sytuacji. Jeśli trwa hossa na giełdzie, inwestują środki klientów w akcje, ale jeśli nadchodzi bessa, starają się chronić kapitał członków, lokując go w obligacjach albo w bonach skarbowych.

Jak wybrać najkorzystniejszy fundusz?

Klient chcący zainwestować w fundusze inwestycyjne staje przed trudnym wyborem. Najlepiej, aby rozważnie przemyślał swoją decyzję i porównał, jakie wyniki w ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągały dostępne fundusze. Pamiętajmy, że inwestycje w fundusze pociągają za sobą pewne koszty, które tworzą:

• Opłata manipulacyjna,

• Opłata za zarządzanie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
luca
11 lat temu

prognozy sa dobre, dokupilem wiec jednostek z noblefunds. Predzej czy pozniej inwestycja dlugofalowa sie zwroci z nawiazka