euro

Polacy przeciwni przyjęcia wspólnej waluty

Finanse osobiste Wiadomości

Ostatnie badania przeprowadzone przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, stawiają mocno na obrany kierunek Polaków, jeśli chodzi o przyjęcie wspólnej waluty jaką jest euro. Ponad 64 procent ankietowanych jest przeciwna wprowadzeniu w Polsce wspólnej waluty – warto wspomnieć że w ciągu roku wynik eurosceptyków wzrósł o 22 procent. Z pewnością jest to wynika coraz większego kryzysu w Europie i nie trzymania się wcześniejszej wspólnie obranej polityki finansowej. Niechęć do wprowadzenia euro w Polsce z pewnością tyczy się też obawą przed wyższymi cenami, a mniejszymi pensjami, które wedle niektórych pozostały by na swoim miejscu (przeliczone na euro). Dodatkowo w raporcie możemy zauważyć że tendencja wzrostu przeciwników co do przyjęcia wspólnej waluty euro rośnie systematycznie od 2009 roku, a w ubiegłym roku mogliśmy obserwować po raz pierwszy większą ilość przeciwników przyjęcia wspólnej waluty europejskiej. Z obecnych badań jasno wynika że aż 64 procent ludności w naszym kraju nie była by chętna zastąpić polskiego złotego na euro – w ciągu roku przeciwników wzrosło więc o 22 procent, a zwolenników o równe 20 procent. Niektórzy z nas są chętni na wprowadzenie wspólnej waluty ale w perspektywie kilku lat (obecnie 19,7 procent – przed rokiem 29,7 procent). Zmalała więc ilość osób, które opowiadają się za jak najszybszym wprowadzeniem waluty euro (z 11 procent do 3,3 procent).

Osób które nie mają zdania na temat wprowadzenia wspólnej waluty, też z każdym rokiem ubywa – poprzednio stanowili one 17,5 procent respondentów, a dziś jest to już zaledwie 13,1 procent, co stanowi większe zdecydowanie na niekorzyść euro. Trudno nie dojść do wniosku że obecny kształt badania, jest podyktowany przez ogromne zawirowania w krajach peryferyjnych strefy euro. Ogromne trudności Grecji i innych członków strefy euro skutecznie hamują nas i powstrzymują od udzielenia głosu za przyjęciem wspólnej waluty. Jeżeli w Europie nic się nie zmieni, Polskie społeczeństwo systematycznie będzie tracić zaufanie do wspólnej waluty.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krzys
11 lat temu

Jezeli to jeszcze pogorszy obecna sytuacje, a tak raczej bedzie to po co nam taka waluta ? Juz dzis mimo ze mam dopiero 32 lata staram sie oszczedzac na wlasna emeryture. Duzo ulatwia mi w tym doradca w openfinance, ale czy tak byc powinno ?