bank

Dlaczego banki spółdzielcze zyskują popularność?

Banki

Czy w Polsce większą popularnością cieszą się banki komercyjne, czy banki spółdzielcze. Może się wydawać, że te drugie instytucje finansowe funkcjonują wyłącznie na wsiach, ale jest to mylne wrażenie, które już wkrótce może zostać całkowicie zatarte, ponieważ banki spółdzielcze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom szerokich grup klientów docelowych.

Do kogo kierują ofertę?

Działalność banku spółdzielczego od lat kojarzy się z małymi miejscowościami i wsiami, gdzie tego rodzaju instytucje finansowe mają w zasadzie monopol na obsługę klientów. Banki spółdzielcze z uwagi na rozlokowanie placówek mogą być bliżej swojej docelowej grupy klientów, którymi są właśnie osoby mieszkające na obszarach wiejskich. Nie oznacza to jednocześnie, że banki spółdzielcze całkowicie zrezygnowały z obsługi klientów miastowych. Wręcz przeciwnie, w ostatnim czasie coraz bardziej banki spółdzielcze unowocześniają swoją ofertę produktową oraz podwyższają standardy obsługi klienta tylko po to, aby uzyskać akceptację w oczach szerszej grupy klientów, zwłaszcza młodych, którzy dotychczas sceptycznie spoglądali na tego rodzaju banki.

Atuty banków spółdzielczych

O rosnącej popularności banków spółdzielczych przede wszystkim decydują ich niepodważalne atuty. Wśród zalet funkcjonowania banków tego typu wymienia się:
• Szybkość podejmowania decyzji,
• Indywidualne podejście do każdego klienta,
• Dużą liczbę oddziałów,
• Bliskość placówek bankowych, nawet w mniejszych miejscowościach,
• Znajomość rynku lokalnego,
• Przywiązanie klienta do banku,
• Wyłącznie polski kapitał,
• Ofertę kredytową,
• Rosnącą konkurencyjność oferty.

Duże instytucje bankowe są w stanie dotrzeć do zamożnych mieszkańców miast, ale są zbyt „obce”, jeśli można tak powiedzieć, dla przeciętnego mieszkańca wsi. Komercyjne, duże banki raczej rzadko kiedy otwierają swoje placówki w miasteczkach i na wsiach, których liczba mieszkańców jest niższa niż 10 tys. osób. Banki spółdzielcze nie dość, że są dostępne niemalże dla wszystkich Polaków, to jeszcze wciąż poszerzają liczbę swoich placówek bankowych. To nie wszystkie cechy, które powodują, że coraz więcej klientów jak najbardziej przychylnym okiem spogląda w kierunków banków spółdzielczych. Nie oznacza to, że banki te nie mają żadnych wad i że już wkrótce wszystkie banki komercyjne stracą swoją klientelę na rzecz banków spółdzielczych.

Wady banków spółdzielczych

Eksperci twierdzą, że największą wadą banków spółdzielczych działających w Polsce jest niski kapitał. Instytucje bankowe nie mają możliwości jego drastycznego zwiększenia. Minusem działalności banków spółdzielczych jest też zaplecze technologiczne, które nie wpływa na polepszenie poziomu bankowości internetowej.

Raport Związku Banków Polski dot. Banków spółdzielczych

Związek Banków Polskich przeprowadził ogólnopolskie badania mające na celu wykazanie, za co chwalimy banki spółdzielcze oraz jakie wady nie pozwalają im na zdobycie większego udziału rynkowego w Polsce. Z raportu ZBP wynika, że najwięcej osób chwali banki spółdzielcze za ich indywidualne traktowanie każdego klienta, niezależnie od tego, z jakiej placówki bankowej on korzysta. Bank zawsze znajduje się w pobliżu swojej docelowej grupy konsumentów, a duża liczba oddziałów ułatwia korzystanie z jego oferty produktowej. Klienci banków spółdzielczych obdarzyli je zaufaniem, które jest bardzo istotną wartością dla rozwoju i w ogóle istnienia tychże banków.

Perspektywy na przyszłość

W 2004 roku, kiedy ZBP również przeprowadzał analizę sytuacji banków spółdzielczych w Polsce, ponad 42% respondentów wskazywało, że banki te będą się rozwijały. Więcej niż 13% powiedziało natomiast, że banki spółdzielcze będą upadały. Po 8 latach od tego badania, 44% respondentów wyraża nadzieję na rozwój banków spółdzielczych, a zaledwie 4% mówi o ich upadku. Jeszcze większą wiarę w rozwój banków spółdzielczych wykazywali respondenci w 2011 roku. Aż połowa z nich twierdziła, że w najbliższej przyszłości obserwowany będzie rozwój banków spółdzielczych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments