W co inwestują Polacy w kryzysowych czasach?

Oszczędności i inwestycje

W dzisiejszych czasach inwestor powinien się kilka razy zastanowić, nim podejmie inwestycję. Zwłaszcza, jeśli jego pieniądze mają być przeznaczone na zakup akcji na giełdzie, albo na niepewną inwestycję w prywatną firmę. Krysy ekonomiczny i gospodarczy na świecie sprawił, że pomnażanie oszczędności i swojego kapitału jako takiego, stało się jeszcze trudniejsze, niż kiedyś. Dziś inwestorzy nie zastanawiają się już, gdzie zyskają najwięcej pieniędzy, ale gdzie na pewno nie stracą nic ze swojego kapitału. Produkty oszczędnościowe oferowane przez banki z gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w ostatnich miesiącach cieszą się największym zainteresowaniem. W co inwestujemy?

Lokaty bankowe w centrum zainteresowania

Należy powiedzieć, że oferowane przez banki lokaty terminowe i inne są ostatnio oblegane przez różnego rodzaju klientów. Dotychczas ten rodzaj inwestycji, która obarczona jest w zasadzie minimalnym, aby nie powiedzieć – zerowym ryzykiem, wybierali najczęściej inwestorzy indywidualni, dysponujący niewielkim kapitałem. Dziś jednak również i poważni inwestorzy, którzy obracają wysokimi sumami, coraz częściej przychylnym okiem spoglądają na lokaty bankowe. Jest to spowodowane bessą giełdową, zawirowaniami na rynku walutowym oraz niekorzystną sytuacją w dziedzinie funduszy inwestycyjnych. Jeśli inwestor nie chce ryzykować, najpewniej złoży swoje pieniądze na lokacie bankowej. Tam na pewno ich nie straci, a może uchronić je przed spadkiem wartości.

Inwestorzy obawiają się o utratę swojego kapitału z uwagi na niepewną sytuację w światowej gospodarce i na rynkach finansowych. Trwa ona już od 12 miesięcy, przez co inwestorzy poszukują innych sposobów na inwestowanie. Bardzo często przenoszą oni swoje środki finansowe z funduszy inwestycyjnych, które w dużej mierze wciąż zniżkują, do lokat bankowych.

Negatywne w inwestowaniu w depozyty bankowe jest to, że zapewniają one niską stopę zwrotu i nie dają płynności środków. Wpłacając pieniądze na rachunek lokacyjny, automatycznie klient decyduje się na ich zamrożenie na pewien okres czasu.

Inne sposoby inwestowania

Inwestorzy wydaje się, że wyznają dziś zasadę bezpieczeństwo i minimum ryzyka ponad wszystko. Jeśli nie składają swoich środków finansowych na lokatach bankowych, to często lokują je w bezpieczne fundusze obligacje, bądź też dokonują dywersyfikacji swoich portfeli inwestycyjnych, wprowadzając do nich fundusze zagraniczne.

Podział inwestycji

Optymalnym rozwiązaniem dla inwestorów chcących zachować płynność środków finansowych, a jednocześnie bezpiecznie zarobić, będzie podzielenie inwestycji na dwie części. Jedna z nich zostanie przeznaczona na lokaty bankowe lub obligacje, zaś druga na bardziej ryzykowne aktywa, które jednak dają szybko możliwość zarobku.

Jakie produkty wybierają inwestorzy? Generalnie są to inwestycje, które:
• Są w miarę bezpieczne,
• Stabilne pod kątem oprocentowania,
• Posiadające gwarancje bankowe lub ubezpieczeniowe.

W ostatnich latach bardzo dobrą inwestycją okazała się ziemia rolna. Począwszy od 2006 roku drożeje ona nieustannie, dlatego też ci, którzy zainwestowali w nią 6 lat temu już dziś mogą mówić o niebagatelnych zyskach. Niestety, ale inwestycje w grunty są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają większy portfel inwestycyjny, opiewający na kwotę co najmniej kilkuset tysięcy złotych.

Kto ryzykuje?

Na polskim rynku finansowym brakuje ryzykantów, którzy mają na tyle zimnej krwi, że inwestują pieniądze w niepewne aktywa, na przykład w akcje giełdowe. Jedynie 4% inwestorów w ciągu ostatniego roku nie zmieniło swojej strategii inwestycyjnej i nie zareagowało na niekorzystne zmiany w otoczeniu. Ponad połowa inwestorów, którzy dotychczas trzymali pieniądze w funduszach inwestycyjnych, zdecydowała się na ich przeniesienie na lokaty bankowe. Jeśli już inwestor pozostawia pieniądze w funduszach inwestycyjnych, przenosi je w fundusze:
• Obligacji,
• Rynku pieniężnego.
Najmniejszą popularnością cieszą się zaś fundusze inwestycyjne oparte na akcjach oraz fundusze związane z rynkiem nieruchomości.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments