euro

Kraje bez euro pod nadzorem EBC?

Wiadomości

Komisarz Unii Europejskiej do spraw walutowych Olli Rehn zapowiedział, że kraje należące do Wspólnoty Europejskiej, które będą jednocześnie chciały przystąpić do wspólnego nadzoru bankowego, będą zmuszone dać prawne zapewnienia i gwarancje, że ich władze i banku będą respektować decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Wspólny nadzór bankowy był z założenia przyjęty przez wszystkie kraje strefy euro, choć nie ulega wątpliwości, że mogą do niego należeć także kraje spoza strefy, czyli z Unii Europejskiej – m.i.n Polska.

Będzie to dobra sposobność do wkroczenia na drogę głębszej integracji. Kraje chcące należeć do wspólnego nadzoru bankowego będą jednak zobowiązane do zapewnienia, że decyzje podejmowane przez Europejski Bank Centralny będą wiążące dla ich władz oraz banków. Propozycja współpracy w tym zakresie ma być opublikowana 12 września prze Komisję Europejską. Program miałby wchodzić w życie stopniowo od początku stycznia 2013 roku i być pierwszym formalnym krokiem w kierunku tzw. unii bankowej. Dalej zapowiadany jest wspólny fundusz restrukturyzacji i likwidacji banków oraz wspólny fundusz gwarancji depozytów – kolejne kroki w celu zapewnienia głębszej integracji europejskiej.

Jak na razie nasz kraj nie złożył chęci przynależenia do wspólnego nadzoru bankowego, jednak minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że może być to dla Polski opcja niezwykle pożądana – jednak dopiero po spełnieniu kilku kluczowych warunków. Eksperci sugerują, że wspólny nadzór powinien mieć ambitny zasięg, gdyż według nich nawet najmniejsze banki mogą stanowić poważne zagrożenie – przykładem są brytyjskie banki oraz francusko-belgijskie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments