Zapowiadany wykup obligacji to zbyt mało dla ratunku strefy euro

Obligacje Wiadomości

Strefa euro już od kilkunastu miesięcy przeżywa coraz głębszy kryzys. Rozpoczął się on od problemów finansowych Grecji, ale dziś swym zasięgiem ogarnia coraz to kolejne kraje Eurolandu. Co ma zrobić Europejski Bank Centralny aby ratować strefę euro? Wielu specjalistów mówi, że powinien on zacząć skupować obligacje zadłużonych państw unii walutowej. Pytanie tylko, czy takie działania przyniosą wymierne rezultaty, pożądane przez Euroland?

Zagrożone kryzysem kraje strefy euro

O tym, że Grecja jest już euro bankrutem mówi się od dawna, ale w jej ślady podążają coraz to nowe kraje. Między innymi z poważnymi kłopotami finansowymi w ostatnim czasie musiały sobie poradzić takie kraje jak:
• Hiszpania,
• Włochy,
• Cypr,
• Irlandia.
• Portugalia.

Ostatnia deska ratunku

O możliwości wykupu obligacji zadłużonych państw strefy euro przez Europejski Bank Centralny mówi się od dosyć dawna, ale nie wiadomo, czy taka radykalna interwencja pozwoli na ratunek dla Eurolandu. Być może takie działania okażą się bardzo kosztowne dla EBC we Frankfurcie, a z drugiej strony – niewystarczające, albo podjęte zbyt późno. Brakuje również zgody niemieckich polityków na taki krok. Twierdzą oni, że państwa zadłużone mogłyby uzależnić się od takiego sposobu finansowania swojego zadłużenia, a powinni oni z nim walczyć poprzez daleko idące programy oszczędnościowe i reformy.

Jeśli dojdzie do wykupu obligacji, będzie to interwencja EBC na rynku długu, której celem będzie obniżenie poziomu rentowności takich papierów wartościowych. Otworzyłoby to możliwość przeprowadzenia absolutnie niezbędnych reform przez znajdujących się w niekorzystnej sytuacji finansowej Włochów i Hiszpanów.

Warunki EBC

Być może pomimo braku gwarancji sukcesu, EBC podejmie się interwencji, ale postawi Włochom i Hiszpanii twarde warunki do spełnienia. Przede wszystkim, interwencja pociągnie za sobą konieczność zwrócenia się władz tych państw o pomoc do europejskich funduszy. Następnie, będą musiały one konstruować reformy oszczędnościowe i przeprowadzać cięcia w wydatkach. Taka dyscyplina jest konieczna, ponieważ EBC mogłoby zapewnić jedynie krótkoterminowe pokrycie długu.

Dlaczego wykup obligacji może się nie powieźć?

Dzieje się tak dlatego, że taka interwencja nie rozwiązuje przyczyny wybuchu kryzysu w Eurolandzie, a jedynie łagodzi jego skutki. Należy więc skupić się na leczeniu przyczyn choroby, jaka opanowała strefę euro. Włochy, czy Hiszpania muszą podjąć poważne decyzje co do swojej przyszłości. Dopuściły one do niewypłacalności, dlatego też muszą zmienić model państwa opiekuńczego na inny, który będzie łatwiejszy i w ogóle możliwy do utrzymania w przyszłości. Konieczna jest duża redukcja nadmiernych wydatków budżetowych. Wówczas kraje te mogą walczyć z wewnętrznym kryzysem. W innym przypadku raczej nie będzie to możliwe.
Jeśli dojdzie do skupu obligacji, państwa zagrożone upadkiem będą musiały szybko zrealizować niezbędne reformy, dając tym samym strefie euro szansę na odbudowanie się.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments