Biuro Informacji Kredytowej

O co chodzi z „czyszczeniem” BIKu?

Świadomy klient

W Internecie można spotkać się z wieloma reklamami usług, które określane są jako „czyszczenie bazy BIK”. Przypomnijmy, że BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi informacje o wszystkich kredytobiorcach w Polsce, którzy zaciągnęli zobowiązania w bankach. Należy powiedzieć przy tym, że są to zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. W żadnym przypadku BIK nie może być traktowany jako „czarna lista dłużników”, ponieważ nią nie jest. Paradoksalnie, wpisy w BIK mogą pomóc w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej z banku. Tymczasem, wielu nieświadomych obywateli korzysta z usług wyczyszczenia informacji w BIK na ich temat, nie zdając sobie w ogóle sprawy z tego, na czym rzecz polega.

Obowiązki sprawozdawcze

Biuro Informacji Kredytowej generalnie ma obowiązek przechowywania informacji o kredytobiorcach przez pięć lat, podobnie jak banki muszą raportować negatywne dane przez ten okres czasu. Pięć lat liczone jest od momentu spłaty kredytu przez kredytobiorcę. Bank zamieszcza w bazie BIK dane swoich klientów na podstawie odpowiednich przepisów prawa bankowego. Bank przekaże informacje do BIK po spłacie należności przez kredytobiorcę, ale tylko wówczas, gdy klient wyraził na to zgodę, czyli zgodę na przetwarzanie danych.

Negatywna historia w BIK

Rzeczywiście, jeśli kredytobiorca miał wcześniej problemy ze spłatą zadłużenia w banku, albo z regulowaniem innych zobowiązań kredytowych, znajdzie się w BIK z negatywnym wpisem. Nawet niewielkie spóźnienie w spłacie rat kredytu może być w przyszłości niebagatelnym problemem w zaciąganiu zobowiązań kredytowych. W takim przypadku dana osoba rzeczywiście może poszukiwać sposobu na zlikwidowanie wpisu na jej temat w BIK.

Na rynku istnieją podmioty, oferujące pomoc w pozbywaniu się negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej, zapewniające o swojej fachowości i wysokiej skuteczności.

Jak wygląda „czyszczenie” naprawdę?

Nie można tak po prostu usunąć, czy wykasować negatywnego wpisu o kliencie z bazy BIK. Jak więc firmy „czyszczące historię w BIK” prowadzą swoją działalność? Otóż, najczęściej występują w imieniu klienta z prośbą o restrukturyzację długu i zawarcia ugody. Podobne działania bezpłatnie może przeprowadzić klient.

Klient może odwołać się od umieszczenia danych w BIK, jeśli uprzednio nie wyraził on zgody na przetwarzanie przez bank jego danych osobowych.

Ile to kosztuje?

Firmy oferujące „czyszczenie bazy BIK” świadczą kompleksowe usługi, począwszy od ustanawiania notarialnych pełnomocnictw od klientów, aż po usuwanie wpisów z BIK. Pełnomocnictwo kosztuje kilkadziesiąt złotych, ale już każde usuwanie złych wpisów pociąga za sobą koszt około 500 . Oprócz tego, klient musi uiścić opłatę wstępną, w wysokości np. 100 zł, aby firma rozpoczęła w ogóle swoje działania.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments