Co z obowiązkowymi kontami dla emerytów i rencistów?

Konta

Od ponad roku sporo mówi się o tym, by emeryci i renciści posiadali obowiązkowo konto bankowe, na które mogłoby być przelewane świadczenie. Problem w tym, że jak na razie nikt nie znalazł jeszcze w naszym kraju „złotego środka” pomiędzy dostępnością danego banku dla emerytów i rencistów, a jednocześnie bezpłatnością oferty.

Z pewnością wiele osób pobierających świadczenia z ZUS założyłoby własne konto bankowe – ot tak, choćby nawet dla wygody. Problemem jest jednak to, że za rachunek bankowy bardzo często trzeba płacić, a emeryci i renciści raczej nie należą do zamożnych. Bardzo często liczy się dla nich każda złotówka, przez co czują niechęć do banków” – tłumaczą eksperci.

Dość niedawno obowiązek kont bankowy dla emerytów i rencistów wprowadziły Włochy. Wszystkie świadczenia powyżej pięciuset euro miesięcznie muszą być wypłacane na wyznaczony rachunek bankowy. Wiele starszych osób w Italii czuje się stale źle z faktem biegania do bankomatu po swoje pieniądze i sprawdzania w nieskończoność, czy świadczenie jest już na koncie. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nie uciekniemy przed rozwojem.

„Już na początku przyszłego roku Poczta Polska straci monopol na usługi pocztowe w Polsce. Z pewnością zaostrzy się konkurencja na rynku, a co za tym idzie – być może inna firma przejmie dostawy gotówki z ZUS do emerytów i rencistów. W czasie kryzysu nawet państwo polskie ma problemy ze zbędnymi wydatkami, dlatego dużo lepiej zrobić darmowy przelew bankowy do danej osoby, niż wysłać jej przekaz pieniężny, który czasem kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych. W skali kraju to naprawdę miliony złotych, które mogłoby być wydane na zupełnie inny cel – z pewnością bardziej przydatny dla społeczeństwa.” – mówią specjaliści.

Pytanie tylko, czy nasze społeczeństwo (zwłaszcza to starszej daty) dojrzało już do tak radykalnych zmian, do których już dawno musiały przystosować się osoby pracujące na etacie (i nie tylko).

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments