Inwestycje w ekologiczne budownictwo przysłowiową żyłą złota?

Inwestycje alternatywne

Ekologia i związane z nią idee stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Polacy zdają sobie sprawę z tego, że pozwalają one nie tylko na ochronę środowiska naturalnego, ale przede wszystkim na ograniczenie bieżących płatności za wodę, gaz czy energię elektryczną. Aby jednak zastosować technologie ekologiczne w praktyce, na początku trzeba zainwestować. Inwestycja ta pociąga za sobą koszty, które jednak niewątpliwie zwrócą się w perspektywie kolejnych kilku lat. Jak korzystnie inwestować w ekologiczne budownictwo i jak zdobyć na ten cel niezbędne środki finansowe?

Dopłaty do energii słonecznej

Domy ekologiczne, zużywające mało energii, które zaopatrują się samodzielnie w wodę, utylizują odpady i ścieki, nie są już futurystyczną wizją przyszłości. Istnieją naprawdę, nawet w Polsce. Są one przykładem inwestycji w ekologiczne budownictwo. Takie inwestycje już teraz mogą być obiektem dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopłaty obejmują zakup i montaż kolektorów słonecznych. Dzięki nim można gromadzić energię słoneczną i wykorzystywać ją na przykład do ogrzewania wody w domach. Program potrwa do 2014 roku i obejmuje dopłaty w wysokości 45% kosztów zakupu i montażu zestawów solarnych. Rząd stawia przy tym warunek dofinansowania, mianowicie beneficjent programu musi być osobą fizyczną lub wspólnotą mieszkaniową i musi sfinansować koszty zakupu i montażu kolektora kredytem zaciągniętym w jednym z banków, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród banków tych znalazły się:
• BOŚ Bank,
• Bank BPS,
• SGB-Bank,
• Krakowski Bank Spółdzielczy,
• Warszawski Bank Spółdzielczy,
• Credit Agricole Bank Polska.

Te osoby, które finansują inwestycje w kolektory słoneczne z własnych środków finansowych, nie mogą liczyć na dotację.
Dopłaty do kolektorów słonecznych cieszą się jak do tej pory sporą popularnością w Polsce, stąd też Fundusz podjął decyzję o zwiększeniu budżetu programu o połowę, dzięki czemu do wykorzystania będzie jeszcze dodatkowe 150 mln zł.

Jak wyliczana jest dotacja?

Po spełnieniu wymogów formalnych, inwestor kupujący i montujący kolektory słoneczne na kredyt bankowy, może czekać na wypłatę dotacji. Suma kosztów, jakie są brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości dotacji państwowej muszą mieścić się w limitach. Jednostkowy koszt kwalifikowany inwestycji w kolektory słoneczne nie może być wyższy niż 2500 zł za metr kwadratowy powierzchni całkowitej urządzenia. Jeśli kredyt opiewa na wyższą sumę, wówczas dopłatą jest objęta tylko jego część.

Nowe dofinansowania do ekologicznych technologii

Planuje się, że od nowego, 2013 roku ruszy nowy program dofinansowania budownictwa ekologicznego. Potrwa on kolejne 5 lat, a jego budżet oszacowano na 300 mln zł. Wystarczy on na dofinansowanie budowy lub zakupu 12 tys. ekologicznych domów i mieszkań. Będzie on dotyczył dopłat do kredytów na budowę bądź zakup domów energooszczędnych. Maksymalnie, dopłata ma wynieść:
• 50 tys. zł w przypadku budowy domu pasywnego,
• 30 tys. zł w przypadku budowy domu energooszczędnego,
• 16 tys. zł w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera w budynku pasywnych,
• 11 tys. zł w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera w budynku energooszczędnym.

Dofinansowanie będzie miało charakter jednorazowy i wypłacane będzie po zakończeniu budowy. Jego wypłatą zajmą się banki współpracujące z Funduszem. Środki pozyskane w ramach programu będą przeznaczane na częściową spłatę zaciągniętego na potrzebę inwestycji, kredytu hipotecznego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments