Jak zarobić na lokatach?

Lokaty

Inwestycje w lokaty charakteryzują się najczęściej względnie niską stopą zwrotu, ale z drugiej strony są bezpieczne. Ryzyko w tym przypadku niwelowane jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli nawet bank straci płynność finansową i stanie się niewypłacalny, to wówczas BFG wypłaci depozytariuszom ich kapitał złożony na lokatach. Takiej gwarancji nie mamy przy inwestowaniu w produkty giełdowe czy w rynek długu. Akcje i obligacje zawsze niosą pewne ryzyko straty części, a nawet całości kapitału, ale z drugiej strony przynoszą z reguły większe zyski.

Jednodniowe lokaty

Eksperci twierdzą jednak, że jak najbardziej na inwestowaniu w lokaty dziś można zarobić. Jeszcze do niedawna w Polsce w ofertach banków znajdowały się bardzo korzystne dla klientów lokaty jednodniowe, z wysokim oprocentowaniem. Odsetki od tych lokaty, z uwagi na lukę w prawie podatkowym, nie były objęte wymogiem opłacania od nich podatku od zysków kapitałowych. Można więc było oszczędzać elastycznie przy wysokich stopach zwrotu. Nowelizacja Ordynacji podatkowej skutecznie ukróciła tą możliwość, przez co banki, a także i klienci, byli zmuszeni do poszukiwania alternatywnych sposobów oferowania bezpiecznego oszczędzania.

Ochrona kapitału przed inflacją

Niestety, nie wszystkie lokaty terminowe, które nawet teraz są dostępne na polskim rynku finansowym, zapewniają ochronę kapitału przed utratą jego wartości w czasie. Jeśli ich oprocentowanie po odjęciu podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, oraz po uwzględnieniu inflacji, jest zerowe lub minusowe, wówczas inwestowanie w takie depozyty jest nieuzasadnione ekonomicznie. Lepiej byłoby w ogóle nie odkładać pieniędzy na lokatach w takim przypadku i móc nimi na bieżąco dysponować.

Są jednak i takie lokaty bankowe, które oferują swoim klientom zyski nawet rzędu 9% w skali roku. W te naprawdę warto zainwestować.

Zarabianie na lokatach

Osoby posiadające oszczędności, które mogą „zamrozić” je na lokacie bankowej na pewien okres czasu, mogą znaleźć bardzo atrakcyjne oferty w bankach. Są to najczęściej lokaty krótkoterminowe, także pieniądze szybko są pozostawiane ponownie w dyspozycji klienta.

Serwis Bankier.pl dokonał właśnie analizy bieżących ofert depozytowych w polskich bankach, aby sprawdzić, na jakiej lokacie najbardziej korzystnie można ulokować pieniądze na miesięcznej lokacie. Jeśli klient wpłaci na lokatę 10 tys. zł, to maksymalnie zarobi po miesiącu nieco ponad 50 zł. Taką lokatę proponuje Idea Bank. Lokata oprocentowana jest na 7,50% w skali roku i jest to Lokata na dobry początek. Warunkiem założenia lokaty jest brak historii współpracy z bankiem przez klienta oraz złożenie na lokacie kwoty od1 do 25 tys. zł. Zdecydowanie mniejsze zyski klientowi przyniesie Lokata terminowa przez Internet w Euro Banku, która oferuje odsetki w wysokości 4,6% w skali roku. Na trzecim miejscu zestawienia serwisu Bankier.pl dla lokat miesięcznych na 10 tys. zł znalazł się Bank BGŻ z ofertą na lokatę eBGŻ z oprocentowaniem 4,4% w skali roku.

Trzeba bardzo uważnie wybierać lokaty bankowe, w które zamierzamy zainwestować swoje pieniądze, aby nie stracić na inwestycji. Są i takie banki, które na lokatach miesięcznych oferują mniej niż 4% odsetek w skali roku.

Jeśli jednak klient będzie skłonny do dokonania dwumiesięcznej inwestycji w lokatę, może znacznie więcej zyskać niż na lokatach miesięcznych. Co prawda, na pierwszym miejscu nadal znajduje się lokata z oprocentowaniem 7,5% w skali roku i jest to tym razem Lokata na start w GetinOnline, dla nowych klientów. Minimalnie, należy na niej złożyć 500 zł, a maksymalnie – 10 tys. zł. Na drugim miejscu w rankingu Bankiera wśród lokat dwumiesięcznych znalazła się Lokata Jesienna w BOŚ Banku z oprocentowaniem na 5% w skali roku. Nieco mniej, bo 4,8% w skali roku oferuje Getin Bank na Lokacie Miesięczny Zysk.

Warto zainwestować w banki spółdzielcze

Często Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są traktowane nieco po „macoszemu” przez klientów. Tymczasem właśnie w chwili obecnej warto zainwestować w lokaty proponowane przez banki spółdzielcze. Wielkopolski Bank Spółdzielczy, właściciel marki neoBANK proponuje klientom założenie lokaty w trybie online z oprocentowaniem na 9% w skali roku. Jest to obecnie najwyższe oprocentowanie w skali roku. Maksymalnie na lokacie miesięcznej i dwumiesięcznej w tym banku można złożyć nie więcej niż 20 tys. zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tymek
7 lat temu

obecnie oszczedzam z skokiem chmielewskiego. Przyjemne oprocenotwanie, malo formalnosci. Wazne aby wybierac oferte tam gdzie dla nas bedzie najkorzystniej