Korupcja kosztowała Hiszpanów ponad 7 mld euro

Wiadomości

Hiszpański dziennik ABC przekonuje, że tylko przez ostatnie największe skandale ich kraj stracił od 2000 roku blisko 7 miliardów euro, a ta kwota jest wyższa niż wynosi budżet ministerstwa obrony – zauważa dalej dziennik. Media zdają sobie jednak sprawę, że jest to bardzo ostrożne wyliczenie, gdyż nie wszystko brano pod uwagę, a jedynie tylko największe skandale.

Sami obywatele wiedzą, że było ich znacznie więcej, dlatego nie da się nikogo oszukać. Kwota był by więc znacznie wyższa, ale ciężko jest wszystko dokładnie i ostatecznie oszacować. ABC zastrzega, że ogólne zozrachunki mafijne w Hiszpanii dalej nie zostały poprawnie zdiagnozowane, dlatego sprzeniewierzone sumy i grom korupcji może okazać się jeszcze wyższy, a to z kolei podniesie kwotę podaną wcześniej w raporcie. Niektóre raporty pokazują nawet jak korupcja wdarła się we wszystkie partie polityczne – szczególnie te największe, kontrolujące przepływ gotówki i informacji.

W ostatnim miejskim sondażu, który został wykonany dla gazety ABC, dochodzi do prawie 70 procent głosów, że korupcja to obecnie poważny problem w ich kraju. Biorąc pod uwagę takie liczby trudno się dziwić, że kraj znajduje się w tak fatalnej kondycji finansowej. Z pewnością nie wszystkie sprawy zosały jeszcze policzone do raportu, gdyż większość z nich ciągle jest w toku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments