Nowy dowód osobisty – niebawem rozpocznie się paraliż urzędów

Wiadomości

Wymiana dowodu osobistego na nowy nie jest niczym szczególnym. Chodzi nie tyle zastąpienie go materiałem lepszej jakości, ale przede wszystkim nadanie mu nowej funkcjonalności, co w dobie dzisiejszej cyfryzacji państwa jest bardzo potrzebne. Nie zmienia to jednak faktu, że rosną obawy odnośnie nowych dowodów osobistych, które mają być wydawane już w styczniu 2015 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że polskie urzędy nie są na to przygotowane, co może grozić ogólnopolskim paraliżem. Z dwojga złego lepiej byłoby – nie tylko dla urzędów, ale także obywateli – by wydawanie nowego dowodu się opóźniło, bo hucznie zapowiadana e-rewolucja może kosztować nas naprawdę dużo nerwów – a tego raczej chcielibyśmy uniknąć.

Rząd jednak twardo upiera się przy swoim założeniu, by już od 1 stycznia 2015 roku wprowadzić nowy wzór dowodów osobistych, które następnie będą mogły być wyrobione w każdej gminie. Większość przedstawicieli gmin jest jednak zdania, że polskie urzędy nie są przygotowane na taką zmianę, bo wprowadzenie nowego wzoru dokumentów osobistych będzie wymagać reorganizacji systemów informatycznych, a to może utrudnić pracę nie tylko urzędnikom, ale także uprzykrzy życie nam – zwykłym obywatelom.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy obawy gmin są uzasadnione. Obecnie system informatycznych w gminach korzysta z lokalnej bazy danych. Od stycznia 2015 roku gminy mają jednak zacząć korzystać z danych centralnych rejestrów państwowych, co w gruncie rzeczy ma usprawnić pracę, a państwu dać większą kontrolę nad danymi obywateli – spisem ludności itp. Samorządy nie podzielają jednak optymizmu rządu i nie mają zaufania do proponowanych przez niego rozwiązań, co może zadziwiać. Samorządy za przykład często wskazują na platformę ePUAP, z którą jest coraz więcej kłopotów. Podobnie ma być z centralnym rejestrem państwowym. Przekonamy się o tym sami, bo już od stycznie 2015 roku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments