lokalny przemysł

Jak samorząd może wspierać lokalny przemysł?

Firma Przemysł usługi

Lokalny przemysł – Wspieranie lokalnej społeczności, a szczególnie małych przedsiębiorstw należy do zadań samorządu. Realizacja tego zadania może odbywać się na kilku szczeblach oraz bywa różna w zależności od wybranej jednostki. Jednak cel jest jeden – gmina musi stworzyć przyjazne warunki do rozwoju każdej firmie. Jakie działania może podjąć?

Lokalny przemysł

Zmiana taktyki działania

Tworzenie inkubatorów i parków przemysłowych w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów i stworzenia nowych miejsc pracy nie okazało się skuteczne. Samorząd musiał podjąć inne kroki, aby zwiększyć zatrudnienie wśród lokalnej społeczności i poprawić jakość jej życia. Zamiast zachęcać zagranicznych inwestorów, gminy skupiają się teraz głównie na wykorzystaniu lokalnego potencjału i możliwości rozwoju. Przede wszystkim próbują zintegrować i zachęcić do wspólnej współpracy każdego przedsiębiorcę. Na dodatkowe wsparcie mogą liczyć biznesmeni, którzy są w stanie zatrudnić choćby dwie lub trzy osoby. Nie wydaje się to dużo, jednak w skali małej społeczności znacznie zmniejsza bezrobocie.

Współpraca i wsparcie

Wspieranie małych przedsiębiorstw rzutuje później na większe wpływy pieniędzy do budżetu oraz tworzy regionalny kapitał społeczny. Badania pokazują, że 36 % przedsiębiorców zauważa wpływ władz lokalnych na rozwój przedsiębiorczości.

Oczekiwania przedsiębiorców

Jednym z nich jest pomoc w pozyskiwaniu unijnych funduszy. Nie jest to proste, dlatego aby zakończyło się to sukcesem niezbędna jest konsultacja z osobą, bardzo dobrze orientującą się w tym temacie. Ponadto 67% badanych uważa, że gmina powinna udzielać pierwszeństwo w przetargach dla lokalnych przedsiębiorstw.

Oferowana pomoc

Na pierwszym miejscu znajduje się wsparcie finansowe, które najchętniej przyjmuje każdy. Samorząd może zaoferować:

– zwolnienia i ulgi,

– pomoc z uzyskaniem unijnych dotacji,

– wsparcie nowych miejsc pracy.

Można liczyć również na promocję, organizację szkoleń i zapewnienie infrastruktury. Niestety nie wszystkie oczekiwania zostały spełnione przez gminę. Przedsiębiorcy chcieliby dodatkowo mniejszą biurokracje oraz lepszy dostęp do informacji.

Mała firma=mały ZUS

Składki naliczane są według wynagrodzeń. Dlatego też im mniejszy przychód, tym mniejsza składka. Jest to ogromne odciążenie dla małych firm, które muszą często zapłacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 297,28 zł. Również rozliczanie ma ulec zmianie – z co miesięcznego na roczne, co pozytywnie wpłynie na „żywotność” nowych firm oraz ich ciągły rozwój.

Brak konieczności rejestracji.

Osoby, których dochody nie przekraczają 1050 zł nie będą w ogóle musiały rejestrować firmy. Stanie się to dopiero wtedy, gdy jej działalność okaże się bardziej dochodowa. Jest to bardzo duże wsparcie dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie. Jednak po oficjalnym rozpoczęciu działalności możemy liczyć na kolejną ulgę, jaką jest „ulga na start”. Dzięki niej przedsiębiorstwa przez pół roku zwolnione są z opłacania składek, a później przez dwa lata posiadają na nie spore zniżki.

 

Artykuł powstał we współpracy z Kurs na HR

 

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments