Odżywki typu Gainer

Odżywki typu Gainer – z czego się składają i na czym polega ich działanie?

poradniki Uroda i zdrowie

Odżywki typu Gainer to odżywki węglowodanowo-białkowe, oferowane na rynku suplementów diety w formie sproszkowanej.

Odżywki typu Gainer

Gainery w swoim standardowym składzie zawierają:

– węglowodany ( stanowiące około 60-70% składu całego produktu),

– białko ( około 15%),

– dodatkowo w składzie często pojawiają się również witaminy i cenne składniki mineralne.

Gainery polecane są szczególnie wszystkim tym, którzy potrzebują znacznego zwiększenia kaloryczności swojej diety, co stanowi podstawę budowania tkanki mięśniowej.

Stosowanie tego typu odżywek na duże znaczenie dla budowania tkanki mięśniowej, przede wszystkim dlatego, że postawą budowy jest białko, natomiast węglowodany w odżywce pełnią funkcję napędzającą organizm do działania. Organizm potrzebuje dużych dawek węglowodanów po to, by nie zużywał białka jako źródła energii. Na takie zapotrzebowanie całkowicie odpowiadają Gainery.

Bardzo często mówi się, że Gainery mogą pomóc ektomorfikom, czyli osobom o bardzo niskiej masie ciała, które mają wielkie problemy z powiększeniem swojej masy ciała. Takie osoby potrzebują jeszcze większej kaloryczności diety ( w przeciwieństwie do osób o pozostałych typach sylwetki), aby zbudować chociaż minimalnie zadowalający poziom tkanki mięśniowej. Dla wielu bardzo szczupłych osób, które z przyczyn zdrowotnych muszą zwiększyć swoją masę ciała, przyswojenie tak dużej ilości kalorii ( tych wartościowych) wraz z posiłkami, może być niezwykle trudne ( tym bardziej, że większość ektomofrików nie charakteryzuje się specjalnie dużym apetytem). Dlatego takie osoby, aby ułatwić sobie zadanie bardzo często sięgają po niezwykle wartościowe odżywki węglowodanowo-białkowe. Gainery stosowane są jako uzupełnienie diety. Najlepiej spożywać je:

– pomiędzy posiłkami,

– po treningu,

– jako dodatek do spożywanego posiłku ( co znacznie podnosi jego kaloryczność).

Działanie odżywki uzależnione jest od pory, w jakiej dostanie ona dostarczona do organizmu. Przed treningiem dodadzą solidnej dawki energii, a także znacząco opóźnią pojawienie się zmęczenia wynikającego z podjęcia intensywnego wysiłku. Natomiast przyjęte po treningu odbudowują zapasy glikogenu w mięśniach oraz wspomagają przyrost tkanki mięśniowej.

Jeśli chodzi o dawkowanie, to jest ono dokładnie oznaczone na opakowaniach odżywek węglowodanowo-białkowych. W znaczniej większości suplementów zaleca się przyjmować Gainer 3 razy dziennie po 50-150 gram. Tak naprawdę te wytyczne są bardzo orientacyjne, przy czym nie uwzględnia indywidualnego zapotrzebowania danej jednostki na składniki odżywcze. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest samodzielne opracowanie własnego zapotrzebowania na odżywkę węglowodanowo-białkową.

Dobry Gainer powinien charakteryzować się przede wszystkim:

– dużą zawartością białka ( minimum 20 gramów na 100 gramów produktu),

– wysoką przyswajalnością aminokwasów,

– obecnością w składzie któregokolwiek z aminokwasów takich jak leucyna, izoleucyna, lizyna, histydyna, metionina, fenyloalanina, walina, tryptofan, treonina,

– w składzie nie powinna znajdować maltodekstryna, dekstroza oraz fruktoza.

Artykuł Odżywki typu Gainer powstał we współpracy z Świat Supli

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments