zaczniesz budowę domu

O co się zatroszczyć zanim zaczniesz budowę domu?

poradniki

Faktyczna budowa domu zaczyna się jeszcze długo przed pojawieniem się ekipy budowlanej z szeregiem różnych sprzętów i maszyn.

 

Przed rozpoczęciem prac musimy przede wszystkim ustalić, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego nowego miejsca zamieszkania oraz sporządzić wstępne wyceny budowlane. Na czym skupić się na samym początku?

Pierwszą sprawą z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, jest wybór lokalizacji naszego nowego domu. Jest to rzecz niezwykle kluczowa, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie ją przemyśleć i przeanalizować czego najbardziej oczekujemy od miejsca zamieszkania. Zacznijmy od określenia budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup ziemi. Jednocześnie pamiętajmy, że parcele położone w centrum miast są nawet kilkukrotnie droższe od takiej samej wielkości działek mieszczących się na obrzeżach miasta i okolicznych miejscowościach. Następnym krokiem będzie sprecyzowanie naszych potrzeb oraz ustalenie priorytetów. Jeżeli nie chcemy mieć dużych ograniczeń odnośnie budowanego domu, najlepiej jeśli parcela będzie nie mniejsza niż 1000m2, a swoim kształtem przypominała kwadrat, dzięki czemu znajdziemy również wystarczająco miejsca na ogród. Kolejną istotną sprawą jest dostęp do mediów. Sieć elektryczna to absolutne minimum, aby w ogóle myśleć o budowie. Oprócz niej warto, aby działka miała dostęp do sieci gazowej, kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Kluczowa również może być odległość od komunikacji miejskiej. Gdy dzieci same mogą dotrzeć do szkoły autobusem, a my korzystając z tramwajów lub pociągów mamy szanse ominąć korki w godzinach największego ruchu ulicznego, stawia nas to w bardzo komfortowej sytuacji.

Gdy już znajdziemy odpowiednią lokalizację, możemy skupić się już na budynku. Kosztorys oraz projekt domu możemy zlecić do wykonania architektowi w charakterze zamówienia indywidualnego. Pozwoli to na optymalne dopasowanie mieszkania do naszych preferencji oraz potrzeb. Często tego typu zamówienia zawierają również proponowany plan zagospodarowania przestrzeni otaczającej dom. Tańszą opcją jest zakup gotowego projektu domu, jednak nie oznacza to, że ciężko będzie nam znaleźć projekt, który w pełni nas usatysfakcjonuje, bowiem na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych propozycji. Aktualnie oferta jest zdominowana przez domy parterowe lub piętrowe z użytkowym poddaszem. Takie budynki są przede wszystkim znacznie tańsze w utrzymaniu (ogrzewaniu). Kolejnym aspektem na którym można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy jest rezygnacja z piwnicy. Nie tylko unikniemy kosztów związanych z kopaniem głębokich dołów, ale również nie będziemy musieli w tak dużym stopniu zabezpieczać budynku przed działaniem wilgoci. Na sam koniec zostaje nam kwestia uporania się z wymaganą dokumentacją i pozwoleniami na budowę. Na nasze szczęście nie jest to nic skomplikowanego, a prace budowlane można zacząć już po 3 tygodniach od złożenia wniosku o budowie domu jednorodzinnego.

Kosztorysowanie technik budowlanych – Techbud.waw.pl

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o