Nowoczesne oświetlenie - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nowoczesne oświetlenie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

usługi

Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu powinniśmy planować już na etapie wykończenia mieszkania. Pozwoli nam to poprawnie rozplanować usytuowanie mebli, a także odpowiednio zainstalować gniazda

Nowoczesne oświetlenie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Współcześnie wybór rodzajów oświetlenia jest olbrzymi. Możemy przebierać w praktycznych i mniej funkcjonalnych lampach. Tak duży wybór może wbrew pozorom rzutować na ekonomikę i racjonalność zakupu. Dlatego przed pójściem do salonu, należy zastanowić się jakie oświetlenie potrzebne jest nam w poszczególnych pomieszczeniach.

Punktem centralnym każdego mieszkania jest salon. Spędzamy w nim większość naszego czasu. Tu też przyjmujemy gości, często jemy posiłki, oglądamy filmy lub po prostu wylegujemy się na wygodnej kanapie razem w rodziną. Bez właściwego oświetlenia pomieszczenie to stanie się jednak bezużyteczne.

Podstawą jest zamontowanie światła w suficie, które pozwoli nam oświetlić całe pomieszczenie. Może to być dużym nawet stylowy żyrandol, ale jego wielkość musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Światło górne wymaga uzupełnienia. Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup mobilnego źródła światła, jakim są lampy podłogowe. Możemy je postawić na przykład obok kanapy, dzięki czemu będziemy mogli funkcjonować w salonie nawet przy niezapalonym świetle sufitowym. Niekorzystnym pomysłem jest zainstalowanie wielu punktów świetlnych. Wyglądają one efektownie w biurach, ale w praktyce męczą oczy i umysł. Jeśli stosujemy oświetlenie LED, to zróbmy to na bazie taśmy lub halogenów, które nie będą stanowiły głównego źródła światła, ale podświetlą półki i ściany.

Oświetlenie sufitowe sprawdza się też w przypadku jadalni i kuchni. To kolejne często odwiedzane przez domowników miejsce. Tutaj możemy zdecydować się na klasyczną lampę wiszącą, zlokalizowaną centralnie nad stołem. Zwróćmy uwagę tylko czy nie jest ona zbyt nisko zawieszona. W takim przypadku skutecznie uniemożliwi nam spożywanie posiłków i sprawi, że kuchnia nie będzie wyglądała atrakcyjnie. Jeśli zaś jesteśmy posiadaczami długich i prostokątnych stołów, to możemy zdecydować się na zawieszenie kilku lamp w rzędzie. Oświetlenie sufitowe w jadalni jest w zupełności wystarczające, jeśli jednak chcemy dodać wnętrzu klasy, można pomyśleć o małych, dyskretnych lampkach na parapetach lub doświetleniu przeszklonej witryny z niebanalną zastawą, z której będziemy korzystać w wyjątkowych sytuacjach.

Oświetlenie sufitowe jest zbędne, jeśli chodzi o sypialnie. Tutaj zdecydowanie bardziej pasuje lampka nocna lub stojąca. Oświetlenie w sypialni ma nam umożliwić korzystanie z niej, czytanie oraz stworzenie odpowiedniego nastroju i atmosfery. Silne górne światło jest nam tu po prostu niepotrzebne. Montowanie zaś wiszącej lampy kompletnie pozbawione sensu, zwłaszcza kiedy sypialnia nie jest imponujących rozmiarów. Ostatecznie warto też dobrać właściwe światło do łazienki. Tutaj liczy się jasność. Kilka punktów świetlnych powinno jednak załatwić sprawę. Pamiętajmy o tym szczególnie wtedy, gdy łazienka nie posiada otworów okiennych.

Artykuł powstał we współpracy z www.acerto.pl
0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments