Wysokość składki na ubezpieczenie OC zależy od wieku kierowcy, stanu cywilnego czy marki samochodu. Czynników jest jednak znacznie więcej.

Tanie ubezpieczenie OC – gdzie szukać?

Artykuł Miesiąca Ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany prawnie, dlatego bez względu na to, z usług jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego skorzystamy, otrzymamy takie samo wsparcie. Firmy świadczące usługi z zakresu ubezpieczeń konkurują ze sobą głównie cenowo. Warto o tym pamiętać szukając ubezpieczenia dla siebie.

Co wpływa na wysokość OC?

Porównując wysokość składki OC, szybko zauważamy, że ceny ubezpieczeń mogą różnić się nawet o kilkaset złotych pomiędzy danymi właścicielami pojazdów. Ubezpieczyciel ustalając poziom składki, bierze pod uwagę bardzo wiele czynników, które razem wpływają na wynik końcowy.

Wśród najważniejszych czynników można wyróżnić wiek kierowcy. Młodsze osoby posiadają prawo jazdy krócej, co przekłada się na mniejszą praktykę na drodze. Osoby niedoświadczone będą musiały zapłacić za OC więcej niż kierowcy, którzy od kilkunastu lat, regularnie jeżdżą autem.

Co więcej, na wysokość składki wpływ ma również stan cywilny. Single są zdecydowanie bardziej skłonni do ryzykownej jazdy, która jak wiadomo, może skończyć się kolizją lub wypadkiem. Osoby posiadające rodzinę są zgodnie ze statystykami bardziej odpowiedzialne na drodze.

Istotna jest również marka samochodów. Pojazdy posiadające większe silniki, które zachęcają do szybszej jazdy, będą przekładały się na wyższe składki OC. Najwięcej płacą posiadacze samochodów marek takich jak BMW oraz Audi. Najmniejszymi wartościami OC cieszą się natomiast kierowcy Suzuki. Warto pamiętać o tym aspekcie jeszcze przed zakupem samochodu. Decydując się na inną markę możemy sporo zaoszczędzić!

Wpływ na wysokość OC ma również miejscowość, w jakiej mieszkamy. Zdecydowanie więcej zapłacą mieszkańcy Warszawy oraz innych dużych miast, w których infrastruktura drogowa jest mocno rozbudowana. Sprzyja ona wypadkom i kolizjom, dlatego składki również muszą być większe. Najtańsze OC będą posiadały osoby mieszkające na wsiach lub w niewielkich miejscowościach.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Obecnie na rynku funkcjonuje bardzo dużo firm ubezpieczeniowych, które starają wyróżnić się spośród pozostałych cenami lub oferowanymi dodatkami. Niekiedy oferują one OC wraz z dodatkowymi ubezpieczeniami dobrowolnymi w atrakcyjnych cenach. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli planujemy zakupić dobrowolną polisę w najbliższym czasie.

Aby spośród dziesiątek ofert wybrać tę jedną, która będzie dla nas najkorzystniejsza, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów OC. Dzięki nim będziemy w stanie oszacować wysokość składki, a także znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe, które będzie oferowało nam najlepsze rozwiązanie. Co więcej, korzystając z internetowych porównywarek, możemy spokojnie przemyśleć naszą decyzję. Zyskujemy sporo czasu co sprawi, że bardziej świadomie wybierzemy ubezpieczyciela.

Pamiętajmy również, że decydując się na rozmowę telefoniczną po wypełnieniu wniosku w internecie, możemy negocjować stawkę OC lub prosić o dodatkowe usługi. W ten sposób będziemy w stanie zyskać bardziej kompleksową ochronę lub cieszyć się niższym poziomem składki.

Istnieje wiele sposobów, aby skutecznie obniżyć wartość polisy OC. Niektórzy decydują się na znalezienie współwłaściciela pojazdu, korzystają ze zniżek współmałżonków, inni rejestrują swój pojazd w mniejszej miejscowości. Nie zapominajmy jednak, że jedną z najskuteczniejszych technik jest bezpieczna i bezwypadkowa jazda. W ten sposób z upływem czasu wypracujemy sobie zniżki sięgające nawet 60%. Zwracajmy na to uwagę za każdym razem, gdy siadamy za kierownicą, a już po kilku latach będziemy mogli cieszyć się niższymi stawkami OC. Znajdź najtańsze OC i nie przepłacaj.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments