CFD na opcje to ciekawe instrumenty pochodne, którym warto się bliżej przyjrzeć

Opcje a CFD na opcje – jaka jest różnica między tymi instrumentami?

Oszczędności i inwestycje Warto przeczytać


Większość inwestorów słyszało o opcjach. Nie każdy z nich wie, że istnieją również kontrakty CFD na opcje, które mogą być alternatywą do tradycyjnych rozwiązań. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego warto przyjrzeć się obu modelom i wybrać lepsze rozwiązanie w danej sytuacji. Które z nich okaże się lepsze?

Czym są opcje? 

Instrumenty zwane opcjami to asymetryczne kontrakty, które dają jednej stronie prawo a drugiej obowiązek wywiązania się z tego kontraktu. Jak w każdej umowie jest kupujący i sprzedający. W opcji sprzedaży to wystawca posiada zobowiązanie a kupujący może, ale nie musi skorzystać z tej możliwości. Odwrotnie jest w przypadku opcji kupna. Warto podkreślić, że opcje to instrumenty pochodne. Są zależne od instrumentu, na którym je wystawiono. Instrumentem bazowym lub podstawowym mogą być akcje, indeksy, surowce i inne aktywa. Opcje mają określony okres, w którym mogą zostać zrealizowane. Po jego upływie wygasają i tracą ważność.  

Porównanie kontraktów CFD z opcjami 

Kontrakty na różnicę, czyli CFD działają podobnie do opcji. W przypadku CFD wystawionej na opcję handel odbywa się na przyszłej cenie instrumentu bazowego, którym mogą być takie same aktywa jak w przypadku opcji. Transakcje przebiegają kasowo, czyli nie dochodzi do wymiany instrumentu a wyniki są rozliczane poprzez zwrot gotówki. Pieniądze są dodawane lub odejmowane z konta zależnie od różnicy cen otwarcia i zamknięcia w danej pozycji. 

Dostęp do instrumentów finansowych 

Zarówno opcje, jak i CFD na opcje można kupować tak samo jak inne instrumenty finansowe na platformach brokerskich. Instytucje pośredniczące umożliwiają tworzenie opcji i CFD opartych na surowcach, akcjach i wielu innych aktywach. Oferują doskonały wybór instrumentów na największych światowych giełdach. Wspierają najaktywniejszych inwestorów i wciąż rozwijają swoją ofertę. Ponadto proponują szkolenia, zestaw narzędzi analitycznych i stały dostęp do rynków finansowych Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to zapoznaj się z tym artykułem, żeby dowiedzieć się, czy ta oferta jest tym, czego szukasz! 

Jak wygląda zarządzanie ryzykiem na CFD i w przypadku opcji? 

Kontrakty na różnicę mają pewną przewagą nad tradycyjnymi opcjami. CFD umożliwiają korzystanie z narzędzi Stop Loss, Stop Limit oraz innych możliwości. W przypadku opcji inwestor posiada ekspozycję na potencjalne straty niezależnie czy jest to opcja kupna czy opcja sprzedaży. Niektórzy brokerzy starają się ograniczać straty inwestorów i zmniejszają ryzyko do wysokości depozytu na kontrakty CFD. Oczywiście dotyczy to inwestorów, którzy nie korzystają z popularnego lewara. W przypadku opcji handlujący może być narażony na nieograniczoną stratę, która może przewyższyć kapitał początkowy. 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments