Pieniądze

Lokaty antybelkowe zostaną?

Lokaty Podatki Wiadomości

Rzeczpospolita podaje, że nie jest do końca pewne, że od nowego, 2012 roku w Polsce przestaną obowiązywać lokaty antybelkowe, czyli takie, od których nie ma konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Rząd zdecydował się na wprowadzenie koniecznych do ich likwidacji zmian, ale Sejm nie zdążył ich jeszcze uchwalić.

Przepisy przygotowano za późno

Zmiana w przepisach Ordynacji podatkowej miała blokować otwieranie w bankach lokat z dzienną kapitalizacją, dzięki którym inwestorzy skutecznie unikali płacenia 19% podatku od oszczędności. Działo się to z uwagi na istniejące przepisy dokonywania zaokrąglenia podstawy opodatkowania, w tym przypadku korzystnie dla klienta obliczano zysk z lokaty każdego dnia. Jak zostało już powiedziane, rząd po wygraniu wyborów przez Platformę Obywatelską, przyjął zmiany przepisów podatkowych, ale muszą być one jeszcze zatwierdzone przez Sejm, aby zaczęły obowiązywać od nowego roku podatkowego, czyli od 1 stycznia 2012 roku.

Zmiany w połowie marca?

Według ekspertów, pierwsze zmiany w Ordynacji podatkowej, wywołujące zlikwidowanie „antybelek” z ofert bankowych, mogłyby wejść w życie dopiero w połowie marca roku następnego. Pojawia się przy tym pytanie, czy można w ogóle wprowadzać w trakcie 2012 roku zmiany dotyczące zasad obliczania podstawy opodatkowania nie tylko przy lokatach, ale również w PIT-ach?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że poważne zmiany w Ordynacji podatkowej, które są niekorzystne dla podatników, muszą być wprowadzane z odpowiednim wyprzedzeniem. Z tego względu powinny być one ogłoszone najpóźniej do 30 listopada 2011 roku, aby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Nie miało to jednak miejsca.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments