Monety

Problemy młodego klienta z zaciągnięciem kredytu

Banki Kredyty

Podczas analizy zdolności kredytowe i wiarygodności osób wnioskujących o kredyty w bankach, doradcy wypytują klientów o szereg rzeczy. Pytania te mogą dziwić samych klientów, bowiem po co bank zadaje pytania o wiek, wykształcenie, czy zawód, skoro powinien go interesować wyłącznie poziom zarobków klienta oraz jego sytuacja kredytowa.

Scoringowe modele bankowe

W większości banków w Polsce funkcjonują specjalne modele scoringowe, na podstawie których dokonywana jest ocena przyszłego kredytobiorcy. Bank na jej podstawie wydaje decyzję kredytową i ustala warunki oraz kwotę kredytu, o któryubiega się kredytobiorca. Scoring nadaje oceny punktowe dla takich kwestii jak:

  • Wiek kredytobiorcy,
  • Wykształcenie,
  • Sytuacja rodzinna,
  • Miejsce pracy,
  • Wysokość zarobków,
  • Staż pracy,
  • Stan posiadania,
  • Płeć.

Warto podkreślić, że nie ma jednego systemu scoringowego, więc każdy bank może stworzyć własny. Z tego względu jeden kredytobiorca może złożyć wniosek kredytowy z różnym skutkiem do wielu banków. Jeden uzna, że jest on dobrym kredytobiorcą, inny stwierdzi, że wykazuje on zbyt wysokie ryzyko niespłacania zobowiązania w przyszłości.

Kłopoty z uzyskaniem kredytu

Osoby młode, przed ukończeniem 25. roku życia najprawdopodobniej w większości banków będą osiągać niższe noty w systemie scoringowym, co może przekreślić ich szanse na otrzymanie kredytu. Czy jest to już dyskryminacja młodych ludzi przez banki? Raczej nie. Na ocenę w systemie scoringowym składa się wiele czynników dotyczących wnioskującego o kredyt. Ale rzeczywiście, młodzi są postrzegani przez banki jako grupa ryzyka przy udzielaniu kredytów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
arek
10 lat temu

o kredyt nigdzie nie bylo latwo, do tego pojawilo sie sporo ofert malo korzystnych. Z tego tez powodu od ponad roku korzystam z openfinance, mam do nich zaufanie bo wybieram oferte z wielu