Pieniądze

Nowa alternatywa dla lokat antybelkowych – konta oszczędnościowe z oprocentowaniem 32% rocznie

Firma Lokaty

Do tej pory wydawało się, że alternatywą dla wymierających lokat antybelkowych będą polisy lokacyjne – połączenie ubezpieczenia na życie i klasycznego depozytu bankowego. Nie zdobywają one jednak zbyt dużej popularności, przez co bankowcy szukają innych rozwiązań. Wygląda na to, że specjaliści z Idea Banku znaleźli sposób na uniknięcie podatku Belki, a jednocześnie na rekordowy zarobek.

Przeanalizowali oni dokładnie polskie prawo podatkowe i wpadli na pomysł, by wprowadzić do oferty konto oszczędnościowe o praktycznie zerowym oprocentowaniu, którego prowadzenie będzie dodatkowo kosztować rekordowo dużo – bo np. 1 000 złotych miesięcznie! Jak możliwe, że takie rozwiązanie może stać się opłacalne? Otóż przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych mogą odliczać koszty prowadzenia firmy od podatku – jednym z nich są opłaty za prowadzenie rachunku bankowego.  Sęk w tym, że rzekome opłaty za konto oszczędnościowe w Idea Banku byłyby inwestowane dla klienta np. w polskie obligacje skarbowe, a klient może odliczyć od podatku składki. Wygląda to więc tak, że w skali roku nie tylko zbierzemy przykładowy kapitał na poziomie 12 000 złotych, ale także będzie on całkowicie darmowy (odliczymy go od podatku w postaci opłat za konto). Zysk analogicznie wynosi więc tyle, ile nasz podatek – 18% lub 32% PIT. Dodatkowo środki na rachunku mogą być oprocentowane na np. 2%, dzięki czemu faktyczne oprocentowanie naszych oszczędności może wynieść nawet 20% lub 34% w skali roku – i to na bardzo bezpiecznym koncie oszczędnościowym. Jedyny mankament tego rozwiązania jest taki, że z tego typu rozwiązania mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy mają odpowiednie obroty – by bowiem odliczyć coś od podatku potrzeba mieć najpierw jakiś przychód.

Co prawda powyższego rozwiązania nie ma jeszcze w ofercie, ale z nieoficjalnych danych pomiędzy klientami Idea Banku, a jego bankierami wiadomo, że będzie ono wprowadzone w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wygląda więc na to, że bank Leszka Czarneckiego zrewolucjonizuje polski rynek oszczędnościowy – pytanie tylko, czy KNF nie dopatrzy się w tym żadnych kombinacji i nie zablokuje bardzo rentownych kont oszczędnościowych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments