Gaz

Rosną szanse wydobycia łupków

Inwestycje alternatywne Surowce Wiadomości

Nie milkną głosy dotyczące złóż gazu łupkowego w Polsce. Geolodzy potwierdzają, że w naszym kraju znajdują się przebogate złoża tego surowca. Istnieje tylko jeden problem – trzeba je w jakiś sposób wydobywać, a to pociąga za sobą koszty i musi uzyskać akceptację Unii Europejskiej.

Współpraca gigantów

Aby zwiększyć wydatnie szanse na szybkie rozpoczęcie eksploatacji złóż gazu łupkowego giganci rynku energetycznego w Polsce zamierzają ze sobą współpracować. Z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem chce zawiązać kontrakt wiele firm, w tym:

  • KGHM,
  • PGE,
  • Tauron Energia.

Gazowy koncern PGNiG w swoim komunikacie poinformował, że podpisał już listy intencyjne o współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego z KGHM, PGE i Tauronem Energia. Każda z wymienionych firm zadeklarowała chęć podjęcia współpracy przy wydobyciu łupków na wybranych obszarach koncesyjnych w Wejherowie.

Koncesje PGNiG

Spółka PGNiG posiada aż 15 różnych koncesji na poszukiwanie w Polsce gazu łupkowego. Złoża w okolicach Wejherowa są szacowane na jedne z najbogatszych, a co za tym idzie – stwarzających dobre perspektywy wydobywcze na przyszłość. PGNiG nie ogłosiło, jak wiele gazu w skałach łupkowych w okolicach Wejherowa się znajduje. Powiedziało jedynie, że tamtejsze złoża mają bardzo dobre parametry energetyczne. Nie ma w nich siarkowodoru, a zawartość azotu jest określana jako bardzo niska.

Aby rozpocząć wydobycie łupków, PGNiG musi dokonać 12 odwiertów oraz stworzyć pełną infrastrukturę naziemną. Inwestycja ma kosztować około 400 mln zł.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments