Biznes

Masz 1000 zł? Załóż własną firmę

Firma Wiadomości

Dla wielu z nas, myśl o założeniu własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami idącymi w tysiące złotych, a także z odstaniem nieraz kilku godzin w urzędach. Nic bardziej mylnego. Istnieją firmy, które chętnie przyjmą nas pod swoje skrzydła jako franczyzobiorców.

Jak działa franczyza?
Duża firma, za odpowiedni procent od naszych zysków udostępnia nam swoją markę i tzw. „know-how” czyli w przypadku np. McDonald’s receptury na kanapki czy sałatki. Przykład z McDonald’s nie jest jednak dobrym, bo aby zostać franczyzobiorcą tej korporacji potrzeba aż ok. 0,5 mln złotych!

Posiadając jednak zaledwie 1000 złotych możemy zostać franczyzobiorcą znanej szkoły językowej, czy też biura tłumaczeń. Mając kapitał rzędu 5000 złotych możemy pomyśleć już np. o firmie prowadzącej szkolenia dla spawaczy. Dla ludzi posiadających gotówkę w kwocie 10 000 złotych ciekawą propozycją jest otwarcie szkółki piłkarskiej dla małych piłkarzy. Sporo ludzi w dużych miastach chce jakoś ciekawie zapełnić wolny czas swoim pociechom. Gra w piłkę nożną, na profesjonalnej murawie, w asyście trenera, który doradzi jak rozwijać swoje umiejętności jest ciekawą propozycją dla zabicie nudy malucha w wieku 5 lat. Ceny może nie są wysoki, ale przy liczbie 20 dzieciaków zyski z przedsięwzięcia są na prawdę zadowalające.

Czy franczyza jest popularna?
Pomimo tego, że franczyza nie daje przedsiębiorcy pełnej wolności (część zysków trzeba oddawać spółce-matce, nie można realizować własnych unowocześnień w np. szkoleniach czy karcie dań) to sporo ludzi w Polsce decyduje się właśnie na taki start w biznesie.

Liczby mówią same za siebie. W tym roku na franczyzę wydano ok. 1,2 mld złotych. W przyszłym roku ma być to o 10% więcej niż w 2011r.  Może warto więc tak jak inni zastanowić się nad takim typem biznesu i już teraz zacząć zarabiać konkretne pieniądze?

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GTPRESS
9 lat temu

jestem dziennikarzem i reporterem tv, filmowcem….. bardzo chetnie otworze w Polsce i New Yorku /tu mieszkam na stale/ szkole filmowa dla mlodych, zdolnych studentow z Polski….. czy moglbym prosic o aktualne przepisy w tym zakresie. Czytalem , ze ostatnio ktos otworzyl druga szkole filmowa w Lodzi……. sa podobne w Warszawie!!!!!!