GPW

Fatalny poniedziałek w Warszawie

Giełda Wiadomości

Tak źle na GPW nie było od dawna. Podczas gdy inwestorzy oczekiwali poniedziałkowych wzrostów, cała Europa (z Warszawą włącznie) dosłownie zanurkowała.

Główne indeksy giełdowe zakończyły notowania na poziomie:

  • WIG – spadek o 2,63%
  • WIG20 – spadek o 2,47%
  • mWIG40 – spadek o 3,03%
  • sWIG80 – spadek o 3,13%

Tak duże przeceny na warszawskim parkiecie to efekt pikujących w dół indeksów m.in. w Paryżu czy Frankfurcie. W Europie spadł wskaźnik aktywności przemysłu, a także usług, co z pewnością nie napawa do inwestycyjnego optymizmu. Dodatkowo Komisja Europejska podała, że dług publiczny strefy euro osiągnął rekordowy poziom – 87,2% PKB. Nastrojów na GPW nie poprawił Bank Centralny Hiszpanii, który oświadczył dziś oficjalnie, że gospodarka Hiszpanii weszła w ewidentny etap recesji.

Jeśli kolejne dni będą podobne do poniedziałku, to z pewnością z giełdy zaczną ponownie uciekać inwestorzy. Nikt nie chce bowiem inwestować na rynku, który z dnia na dzień potrafi przynieść kilkuprocentowe spadki – i to zwłaszcza pomimo bycia na najniższym poziomie od lat.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wojtek
10 lat temu

Z powodu ciaglych zmian, duzo osob pozostalo przy lokatach, ja rowniez trzymam czesc oszczednosci na depozytach od Getin