monety

Niemcy popierają pomysł kontroli nad bankami

Wiadomości

Nie ma co ukrywać że Angela Merkel jest zapalonym przeciwnikiem rozrzutności oraz pomnażania długów przez kraje europejskie. Dlatego każdy pomysł mający szansę zbudować jakąś kontrolę nad tym cały procederem jest z góry popierany przez Niemcy. Większa integracja w finansach jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za sukces w walce z kryzysem. Przedwczorajsze rozmowy w Berlinie z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso, rozpoczęły się na temat europejskiej kontroli nad dużymi bankami – przypomniała o tym Angela Merkel. Kanclerz Niemiec nie podała informacji o jaką specyficzną kontrolę europejską chodzi – z pewnych doniesień możemy być przekonani, że narodowe interesy nie będą odgrywały zbyt dużej i ważnej roli. Pak fiskalny UE jest pierwszy, ale nie ostatnim krokiem w celu wzmocnienia dyscypliny budżetowej w Europie. Dlatego Merkel jest gorącym zwolennikiem dodania pewnych kompetencji kontrolnych dla instytucji takich jak Komisja Europejska. Warto wspomnieć że cała sprawa rozbija się także o unię bankową, której plan zostanie przyjęty już jutro. Jutro także ma zostać przedstawiony wspólny system gwarantowania depozytów, będący jednym z kluczowych mechanizmów nowo powstałej unii bankowej.

Niemieckie media rozpisują się dodatkowo na temat metod wzmocnienia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej – prawdopodobnie rząd w Berlinie przygotowuje już odpowiedni dokument (zapewnił niemiecki dziennik Handelsblatt). Nowy dokument miałby na celu ograniczyć pełne zależności między sektorem bankowym, a poszczególnymi finansami danego państwa. Dodatkowo Merkel opowiada się za zwiększeniem o 10 mld euro kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W pewnych aspektach Niemcy maja poparcie ze strony Francji, jednak warto zauważyć że francuski rząd generalnie skupia swoją uwagę tylko i wyłącznie na skali wzrostu gospodarczego krajów Unii Europejskiej, a nie na umocnieniu polityki oszczędności, o których wspominał ostatnio francuski minister – zastrzegł że Francja ma inne sposoby radzenia sobie z obniżeniem własnego PKB, niż oszczędności.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
10 lat temu

niech popierają co chcą,i tak nie mamy wpływu na to co robią. mam nadzieję tylko że to nie oznacza pogorszenia usług dla klientów, zwłaszcza że w getinie moje konto internetowe będzie na takim poziomie jak jest lub wyższym.