Zwiększyć akcję kredytową bez ryzyka? KNF proponuje…

Kredyty

Polityka kredytowania hipotecznego w polskich bankach została zdecydowanie zaostrzona. Wszystkiemu winne są rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, która chce chronić banki w Polsce przed nadmiernym zadłużaniem. Odbija się to w sposób negatywny na samych klientach, którzy często mają zbyt małą zdolność kredytową, aby zaciągnąć zobowiązanie hipoteczne. Akcja kredytowa jest dziś tak mała, że problem ten niepokoi KNF. Być może wkrótce będziemy obserwowali poluzowanie polityki kredytowej? Na to liczą liczni kredytobiorcy, którzy chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale nie mogą, z uwagi na ich niekorzystną zdolność kredytową.

Przegląd rekomendacji

Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnim czasie wydała szereg rekomendacji, których zadaniem było regulacja polityki kredytowej banków. Dziś mają one dostać się z powrotem pod lupę urzędników KNF, w celu weryfikacji zasadności ich funkcjonowania. Celem KNF na chwilę obecną jest zwiększenie akcji kredytowej w polskich bankach, ale nie za wszelką cenę. KNF nie chce stawać w opozycji do własnych projektów i przepisów, które zostały przez nią wprowadzone do prawa bankowego. Tak więc, jeśli dojdzie do zwiększenia akcji kredytowej to ma się to dokonać bez rezygnacji z bezpieczeństwa gromadzonych w bankach pieniędzy klientów. Być może jednak, KNF zdecyduje się na złagodzenie, a nawet zlikwidowanie niektórych niekorzystnych dla samych kredytobiorców, przepisów.

KNF już wkrótce ma rozpocząć ocenianie dotychczas funkcjonujących rekomendacji. Jeśli analiza wykaże, że niektóre z nich nie wspomagają działalności bankowej i są wyłącznie zawadą, zostaną one najsprawniej usunięte.

Czy wrócą kredyty walutowe?

Wielu kredytobiorców, którzy słyszą o rozważaniach KNF nad zliberalizowaniem polityki kredytowej sądzi, że będzie to oznaczało powrót do kredytów walutowych. Były one bardzo popularne jeszcze 10 czy 5 lat temu, kiedy frank szwajcarski był wyceniany bardzo nisko. Dziś są już tylko wspomnieniem, bowiem kredyty we frankach szwajcarskich nie są już nigdzie dostępne. Rekomendacje KNF spowodowały, że kredyty te wycofane zostały z ofert bankowych. Komisja wprowadzając takie przepisy do prawa bankowego chciała jedynie obniżyć ryzyko kredytowe, jakie funkcjonuje po stronie banków.

Rekomendacja S II

1 stycznia 2012 roku weszła wżycie rekomendacja S II KNF, która zalecała bankom, aby:
Klienci spłacali kredyty w tej walucie, w której uzyskują swe dochody.
• Miesięczna rata kredytu walutowego nie przekraczała 42% dochodów netto miesięcznie kredytobiorcy.

Rekomendacja S II jednocześnie zaostrzyła kryteria badania zdolności kredytowej u osób zadłużających się w euro lub we frankach.

Prognozy na przyszłość

Można przypuszczać, że KNF będzie chciało doprowadzić do sytuacji, w której akcja kredytowa zacznie się rozwijać w dobrym kierunku, zwiększając tym samym kredytowanie gospodarki. Jednocześnie, nie będzie ona chciała zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa systemu bankowego czy finansowego. Dla niej najważniejsze jest zapewnienie maksimum ochrony pieniądzom składanym w bankach przez klientów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
arczi
11 lat temu

kredyty to faktycznie sporo ryzyku…. wina tkwi w tym ze oferty maja zbyt duza rozpietosc, a my nie poswiecamy czasu aby znalezc kredyt tani – a wiec ten wlasciwy. Poki co nie moge powiedziec zlego slowa na Getin, choc kredytow staram sie unikac