Tanie inwestycje mieszkaniowe

Inwestycje alternatywne

Czy można kupić mieszkanie za ułamek jego ceny? Takich okazji poszukuje wielu potencjalnych kupujących, jednak z reguły nieskutecznie. Od kilku miesięcy analitycy rynku nieruchomości twierdzą, że mieszkania w Polsce wyraźnie tanieją. Nie oznacza to jednak, że za kwotę poniżej 100 tys. zł kupimy w dużym mieście trzypokojowe mieszkanie. Taka „okazja” byłaby co najmniej podejrzana. Niemniej jednak należy się naszykować na podobne oferty, ponieważ na rynku ofert nieruchomościowych coraz częściej można znaleźć anonse wystawione przez komorników. Nieruchomości, które są zadłużone, a ich właściciele nie mają szans na ich spłatę, są przejmowane przez komorników. Ci z kolei wystawiają je na licytację, na której kupujący mogą liczyć na bardzo niską cenę transakcyjną za jeden metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Ile można na tym zaoszczędzić?

Licytacja komornicza

Nie tylko nieruchomości, ale również majątek ruchomy może być obiektem licytacji komorniczej. W ten sposób można kupić mienie bankrutującego sklepu, przejętego przez komornika, samochody, sprzęty AGD i RTV, jak również mieszkania i domy. Ich ceny są dalekie od cen rynkowych, ponieważ cena wywoławcza za przedmiot czy nieruchomość nie jest pełną kwotą odpowiadającą ich wartości.

Licytacje komornicze odbywają się w sądzie. Cena podana przez komornika jest równa 75% wartości nieruchomości, ale nie rynkowej, ale określonej przez rzeczoznawcę. Ten fakt powoduje, że mieszkanie będzie mogło być jeszcze tańsze, niż te sprzedawane na wolnym rynku przez prywatnych właścicieli nieruchomości lub pośredników. Licytacja odbywa się na bardzo prostych zasadach. Wygra ją ta osoba, która zaoferuje najwięcej pieniędzy za nieruchomości. Jeśli w sądzie nie zjawi się nikt, kto byłby zainteresowany zakupem licytowanej nieruchomości, wówczas odbywa się w krótkim czasie ponowna licytacja komornicza, z tym, że cena wywoławcza za mieszkanie będzie jeszcze niższa niż pierwotnie. Określana jest ona na poziomie dwóch trzech wartości nieruchomości oszacowanej przez rzeczoznawcę.

Jakie mieszkania są sprzedawane przez komorników?

Wszystko zależy tu od miasta, w którym odbywa się licytacja, ale generalnie licytacje komornicze mogą z jednej strony dotyczyć kawalerek, a z drugiej – wielkich apartamentów z kilkoma pokojami. Gdzie szukać podobnych okazji? W sieci internetowej znajduje się wiele serwisów, które publikują ogłoszenia o licytacjach komorniczych. Między innymi można wśród nich wymienić strony:
• www.e-komornik.com,
• www.licytacja24.pl,
• www.licytacje.komornik.pl,
• www.komunikaty.pl.

Ceny mieszkań są więcej niż konkurencyjne. Za kwotę nieco ponad 2 tys. zł za metr kwadratowy można kupić już mieszkanie w mniejszym mieście.

Nie każdy może wciąć udział w licytacji komorniczej, bowiem konieczne jest przedtem wpłacenie rękojmi w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ceny wywoławczej za nieruchomość. Rękojmia ustalana jest w wysokości 10% wartości mieszkania, jaka została podana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Osoby chcące nabyć nieruchomość na kredyt raczej nie wezmą udziału w licytacji komorniczej, ponieważ konieczne jest posiadanie gotówki. Po wygranej licytacji należy uregulować kwotę wygranej w ciągu miesiąca. Uzyskanie tak szybko kredytu bankowego będzie trudne.

Eksmisje konieczne

Po wygranej licytacji komorniczej, nowy właściciel nieruchomości będzie miał jeszcze jeden, poważny problem. Mianowicie – dotychczasowi właściciele i lokatorzy mieszkania mogą wciąż je zajmować. Nie można ich wyrzucić na ulicę, ale konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego o eksmisję i zapewnienie im innego lokalu. Taki obowiązek spoczywa co prawda na gminie, ale takie postępowanie może potrwać bardzo długo.

Jakie jest zainteresowanie?

Wystarczy przejrzeć tylko kilka ogłoszeń nieruchomości wystawionych na licytacje komornicze, aby przekonać się, że ich ceny są zachęcające dla kupujących. Problem w tym, że może ich być bardzo wielu, przez co ostateczna cena, za którą zlicytowane zostanie mieszkanie może być dużo wyższa, od ceny wywoławczej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments