Peugeot wychodzi z kryzysu

Wiadomości

Nieciekawa sytuacja rynku motoryzacyjnego na świecie zmusiła wiele koncernów do wprowadzenia maksymalnych cięć oraz zaciskania pasa. Nie inaczej jest w przypadku Europy, gdzie znajduje się całkiem spora liczba firm produkująca samochody osobowe. Rynek motoryzacyjny w Europie znajduje się obecnie w ciężkiej sytuacji, dlatego też potrzeba odpowiedniego planu oraz sposobu finansowania, by skończyć dany rok na plusie – zyskując, a nie tracąc.

Z pewnością wielu z nas kojarzy markę Peugeot kojarzoną z Francją – od zawsze mawiano, że to francuska marka – jednak z uwagi na przeciągający się zastój firma musiała pozyskać dodatkowego inwestora, dlatego też częściowo trafia w ręce Chińczyków, którzy są skłonni wyłożyć sporą kwotę na planowane inwestycje. Donfeng postanowił zainwestować ponad jeden miliard euro w francuski koncern produkujący samochody PSA Peugeot Citroen. Oczekiwania wobec nowego inwestora są naprawdę ogromne, gdyż obecnie firma nie radzi sobie lepiej na rynku motoryzacyjnym ogłaszając w 2013 roku stratę sięgającą blisko 2,3 miliardów euro. Warto jednak pamiętać, że tak duża suma zainwestowanej gotówki przez chiński koncern motoryzacyjny jest równoznaczna z przejęciem udziałów. Francuski rząd musiał zareagować podobną inwestycją, dzięki której udało się utrzymać kontrolę nad firmą.

Bez finansowego wsparcia ze strony rządu, chiński Dongfeng przejąłby kontrolę nad francuskim koncernem Peugeuot. Dodatkowo przedstawiciele firmy Peugeot przekonują, że zarówno rząd, jak i Dongfeng będą mieli 14-procentowe pakiety akcji. Warto podkreślić, że chiński koncern Dongfeng jest tak naprawdę największym producentem samochodów w Chinach, dlatego też stanowi poważną konkurencję na rynku europejskim, chodź nie zamierza jak na razie na niego wejść.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments