mieszkania

Płacimy najwięcej w całej Europie za kredyty hipoteczne?

Wiadomości

Z pewnością większość z nas jest zdania, że życie w Polsce jest drogie. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju zarabia mało, by nie powiedzieć zbyt mało. Często nie starcza mu pieniędzy na podstawowe rzeczy, takie jak jedzenie, lekarstwa, czy rachunki (np. za prąd, czy mieszkanie). Jakby tego było mało, to i za kredyty przyjdzie nam płacić zbyt dużo. Oprocentowanie (mimo iż rekordowo niskie) jest dla wielu wciąż zbyt wysokie. Okazuje się jednak, że najwięcej przyjdzie nam zapłacić za oprocentowanie kredytów hipotecznych – najwięcej w całej Europie. Nie dość, że nasze pensje nie są zbyt wysokie, to jeszcze kredy jest dużo wyższe niż w innych państwa należących do UE – taka polityka.

Informacje o średnim oprocentowaniu kredytów hipotecznych w innych krajach Europy jest często publikowane przez tamtejsze banki centralne. Dzięki temu mamy sposobność porównać średnie oprocentowanie takiego kredytu, względem innych państw. Jak na ich tle wypada Polska? Wyjątkowo słabo. Okazuje się bowiem, że odsetki płacone przez polskich nabywców mieszkań są dużo wyższe niż w innych krajach – nie tylko w Europie, ale i na świecie. Wyższe oprocentowanie – ale tylko w sierpniu tego roku – zapłacili tylko Węgrzy, trochę przeganiając nasz kraj.

Nie zmienia to jednak faktu, że mniej za kredyt płaca Niemcy, Francuzi, Holendrzy, Australijczycy, Wielka Brytania, Włochy, Irlandia i wiele wiele innych. Polskie kredyty hipoteczne są średnio oprocentowane skalą 5,29 procent, podczas gdy w Luksemburgu wynik ten wynosi 1,89 procent. Jest różnica? Nie da się ukryć, że jest widoczna gołym okiem – mniejsze oprocentowanie, to mniejsze zobowiązanie i mniej rat do płacenia. Co więc możemy w takiej sytuacji zrobić? Absolutnie nic. Dopóki nie zmieni się polityka finansowa polskich banków, dopóty nie można na nic liczyć. Lepiej będą mieli w innych krajach, ale pewne jest że sytuacja ta nie będzie trwała wiecznie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments