Jak oszczędzać na godziwą emeryturę? Co zrobić by zgromadzić najwięcej?

Wiadomości

Emerytura w Polsce jaka jest każdy widzie. Nigdy nie należała do specjalnie wysokich i prawdopodobnie nigdy nie będzie należeć. Oznacza to, że emerytura w Polsce jest bardzo niska, często niewystarczająca na jakiekolwiek życie. Obecnie jest troszkę lepiej, ale już za kilkanaście lat nie będzie to tak dobrze wyglądać. Z tego też powodu zaleca się zadbać o własne oszczędności i to tym bardziej, gdy jest to możliwe. Jaka jest podstawowa zasada podczas oszczędzania na emeryturę? Przede wszystkim, im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym większy kapitał uzbieramy na przyszłość. Warto także pamiętać o planie i sposobie oszczędzania. Wbrew pozorom to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uda nam się zwiększyć naszą efektywność.

Oszczędzać na emeryturę można na wiele sposobów. Najprostszym i najbardziej popularnym wydaje się być odkładanie do przysłowiowej skarpety. Niestety, ale jest to mało efektywny sposób pomnażania swoich pieniędzy, ponieważ te w żaden sposób nie mogą na siebie pracować. Oznacza to więc tyle, że dłużej przyjdzie nam oszczędzać aniżeli przy zastosowaniu inwestycji. Z wyliczeń Expandera wynika, że jeżeli w ciągu 30 lat odkładalibyśmy 1126 złotych miesięcznie, to już za trzydzieści lat mielibyśmy uzbierane 500 000 złotych. Warto jednak zauważyć, że zmieniając sposób oszczędności – z skarpety na inwestycje – przez ten sam czas wystarczyłoby oszczędzać jedynie 496 złotych miesięcznie. Gołym okiem widać, że jest to dużo bardziej efektywne.

Pieniądze wystarczy odkładać na lokatę – wystarczy już 2 procentowa, choć w przyszłości oprocentowanie na pewno wzrośnie. Chcąc utrzymać poziom uzyskania 500 000 złotych w ciągu trzydziestu lat, wystarczy odkładać 496 złotych miesięcznie na lokatę oprocentowaną na 5 procent. Gdyby jednak była mniejsza – wspomniane wcześniej 2 procent – to musielibyśmy odkładać 842 złote miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że oprocentowanie jest zmienne! To jednak i tak mniej niż 1126 złotych w skarpecie. Warto to sobie przemyśleć.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments