Kanada rozszerza sankcje wobec Rosji

Wiadomości

Władze Kanady rozszerzyły sankcje wobec Rosji kilka dni po tym, jak rząd Federacji Rosyjskiej na mocy dekretu prezydenta przedłużała działanie środków ograniczających przeciwko wielu państwom, w tym i Kanadzie. Na stronie kanadyjskiego rządu czytamy, że 29 czerwca do listy sankcji przeciwko Rosji wprowadzono zmiany z uwzględnieniem nowych nazw i tytułów. W specjalnym dokumencie, opublikowanym na stronie internetowej rządu Kanady poinformowano, że pod sankcje trafiły trzy obywatele Federacji Rosyjskiej oraz 14 firm i organizacji. Objęci sankcjami jak na razie nie skomentowali działania rządu Kanady.

W dokumencie podkreślono, że wprowadzone ograniczenia wchodzą w życie z dniem ich publikacji.
„Wprowadzenie dodatkowych sankcji wobec Rosji zostało podjęte w porozumieniu z naszymi partnerami. Wspieramy bieżące wysiłki mające na celu dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie i wzywamy Rosję i jej pełnomocników, by ci zaczęli wykonywać w pełni mińskie porozumienia” – powiedział premier Kanady Stephen Harper. Po raz pierwszy Kanada wprowadziła sankcje przeciwko Rosji 17 marca ubiegłego roku. Wtedy do listy sankcji trafiło siedem rosyjskich i trzech krymskich urzędników, osoby, które zdaniem oficjalnej Ottawy, „nieśli polityczną odpowiedzialność za kryzys na Ukrainie. Kilka dni później Kanada dołączyła do sankcji USA wobec banku „Rosja” i dodała jeszcze 14 nazwisk na swoją „czarną listę” rosyjskich urzędników. Jak podkreślał w rozpowszechnionym piśmie kanadyjski premier Stephen Harper, „razem z naszymi sojusznikami, silnie wspieramy Ukrainę”. „Będziemy podejmować dodatkowe kroki w celu ograniczenia możliwości przemieszczania się konkretnych osób, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności Ukrainy” – dodał.

24 marca ministerstwo spraw zagranicznych Rosji odpowiedziało na sankcje Kanady w stosunku do rosyjskich urzędników.”W związku z wprowadzonymi przez Rząd Kanady sankcji w kontekście sytuacji na Ukrainie i na Krymie wobec szeregu rosyjskich urzędników i deputowanych Federacji Rosyjskiej informuje o sankcjach w stosunku do obywateli kanadyjskich z liczby urzędników, parlamentarzystów i działaczy społecznych”, – napisano w komunikacie resortu. W listę Rosji trafiło 13 obywateli Kanady, a wśród nich były doradca premiera ds. polityki zagranicznej i obronnej Christine Hogan, szef aparatu premiera, urzędnik Tajnej Rady Wayne Wooters, Andrew Shire i zastępca kierownika kancelarii premiera Jean-Francois Tremblay. 28 marca oficjalny rzecznik MSZ fRosji Aleksander Łukaszewicz oświadczył, że listy sankcyjne wobec zachodnich urzędników, w tym kanadyjskich, zostały rozszerzone. Jednak nie chciał on oficjalnie odczytać konkretnych nazwisk.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments