Rosja domaga się od Ukrainy zwrotu 3 mld dolarów

Wiadomości

Rosja oczekuje spłaty odkupionych przez nią euroobligacji Ukrainy na 3 mld dolarów w grudniu tego roku. Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z członkami rosyjskiego rządu zapytał, czy Ukraina będzie otrzymywać dalsze kredyty od MFW.

Minister finansów Rosji Anton Kudrin poinformował, że MFW przygotował program wsparcia dla Ukrainy, zgodnie z którym Kijów zostanie otrzyma finansowe wsparcie wynoszące ponad 40 miliardów dolarów, z czego około pięć trafi do Ukrainy do końca roku. Za tą kwotę Ukraina ma pokryć swoje obecne zobowiązania. Putin oświadczył więc, że skoro Ukraina do końca roku ma otrzymać 5 mld dolarów, to 3 mld mają być przeznaczone na spłat długu wobec Rosji.

Wcześniej Kudrin oświadczył, że Rosja bierze pod uwagę możliwość niewywiązania się z umowy z Ukrainą o wartości trzech miliardów dolarów zainwestowanych w jej euroobligacje. Nie zamierz odpuścić tej kwoty spisać na straty i w razie potrzeby będzie domagać się spłaty przez sąd.

Przypomnijmy, że w czerwcowym wywiadzie dla Bloomberg prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał euroobligacje, sprzedane w 2013 roku Rosji, łapówką dla reżimu Wiktora Janukowycza za zerwanie Umowy Stowarzyszeniowej z Unią Europejską

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments