Ciekawy sposób na przyciągnięcie nowych klientów

W dzisiejszych czasach, w wielu branżach, pozyskanie nowego klienta staje się coraz trudniejsze i kosztowniejsze. Konkurencja nie śpi i przebicie się do finalnego odbiorcy z naszą ofertą może być naprawdę trudne. A nawet jeśli już ktoś zwróci uwagę na naszą firmę, to nie oznacza to jeszcze, że podejmie z nami współpracę. Rozwój internetu sprawił, że w bardzo krótkim czasie można porównać kilkanaście ofert i wybrać najkorzystniejszą dla siebie. W jaki sposób najlepiej wyróżnić się na rynku, by mieć szansę na zdobycie większej liczby klientów?

Konkurencja cenowa
Najprostszym, ale wcale nie najlepszym sposobem jest oferowanie najniższych cen. Tu sprawa jest prosta – tniemy koszty, dobieramy najtańszych dostawców i słabszej jakości surowce. Potem obniżamy nasze marże do minimum i dzięki temu możemy zaoferować nasze produkty lub usługi po najniższej lub jednej z najniższych cen na rynku.
Rozwiązanie to ma jednak szereg wad. Po pierwsze, aby zarobić na tym jakieś sensowne pieniądze, konieczny jest efekt skali. Jeśli nie trafimy z naszym produktem do bardzo dużej liczby klientów, to przy minimalnym marżach, ledwie zarobimy „na waciki”. A przecież nie o to chodzi.
Druga sprawa, nieco bardziej ryzykowna, to oferowanie niskiej jakości produktów finalnych. Nie da się konkurować ceną, oferując rzeczy wytworzone z najlepszych materiałów, albo usługi, wymagające od naszych pracowników ogromnych nakładów pracy. A czy na oferowaniu „dziadostwa” ktoś się kiedyś dorobił? Być może Biedronka albo Lidl, ale w prawdziwym biznesie to droga donikąd.
Przykładowo oferując żywność, która jest niesmaczna, albo bardzo niezdrowa, możemy bardzo szybko trafić na czarną listę większości konsumentów. A dzięki mediom społecznościowym, nasze „oszczędności” mogą w sposób „wirusowy” dotrzeć do ogromnej liczby potencjalnych konsumentów. I jaki sklep zdecyduje się na współpracę z nami?
Podobnie w przypadku usług. Robiąc cokolwiek „na szybko”, „na łapu capu” i byle jak, nie mamy szans na długoterminową współpracę z kimkolwiek. A zła opinia o nas w branży może doprowadzić nasz biznes do upadku.

Równaj w górę
Aby odnieść sukces w biznesie musimy oferować usługi lub produkty dobrej jakości. Najlepiej jeśli będą one najlepsze w naszej branży, jednak w wielu przypadkach nie jest to konieczne. Ważne abyśmy w miarę możliwości starali się systematycznie je ulepszać, tak aby dążyć do pozycji lidera jakości.
Cenowo również dobrze jest równać do tych lepszych. Gdy mamy najniższe ceny, to możemy być postrzegani, jako ci od niskiej jakości. Gdy przewyższamy cenami najdroższe firmy w branży i nie mamy jeszcze wyrobionej marki, to po prostu nie zdobędziemy klientów. W jaki więc sposób oferując dobrej jakości usługi po normalnych, branżowych cenach możemy się wyróżnić?

Długie terminy płatności!
Wydłużenie terminów płatności za faktury to bardzo dobry sposób na przekonanie do siebie nowych klientów. Wystarczy spojrzeć na to z perspektywy naszego biznesu. Wyobraźmy sobie, że nasz dostawca daje nam do wyboru zapłacić jutro 5 000 zł lub 5 300 zł za trzy miesiące. Co byście wybrali? W wielu przypadkach sytuacja nie jest jednoznaczna. Jednak istnieje ogromna liczba przedsiębiorców, którzy widzieli by bardzo dużą korzyść, w możliwości obrotu kwotą 5 tysięcy przez dodatkowe 3 miesiące.
Inna sprawa to wykorzystanie otrzymanego od dostawcy towaru lub zarabianie dzięki wykonanej usłudze. Niejednokrotnie taki dodatkowy czas na „darmowe” korzystanie z materiałów, towarów czy konkretnej usługi, pozwoli nam więcej zarobić.
Co jednak będzie z nami – czy nasza firma może sobie pozwolić na taki „poślizg” w płatnościach, za wykonywane przez nas usługi lub sprzedawane produkty? Nieważne – ważne, że nie musi!

Faktoring – sposób na szybką gotówkę przy długich terminach płatności
Z pomocą przychodzą nam usługi skupu należności. Co ważne, nie jest to już produkt dedykowany jedynie dla dużych firm, realizujących ogromną liczbę transakcji. Przykładowo serwis M-Faktor.pl oferuje nam mikrofaktoring, już dla pojedynczej faktury, od kwoty 5 tys. złotych. Nie musimy zobowiązywać się do długoterminowej współpracy czy określonej liczby faktur miesięcznie. Z usługi korzystamy ad hoc – wtedy kiedy jej potrzebujemy. I nieważne czy będziemy to robić co miesiąc czy tylko raz na jakiś czas, gdy mamy większe zapotrzebowanie na gotówkę.
Największą zaletą usług skupu faktur jest możliwość otrzymania gotówki już następnego dnia. Nie musimy czekać wspomnianych 3 miesięcy. Nie musimy się martwić się czy nasz klient zapłaci na czas. A on korzysta z wydłużonego terminu płatności, przez co bardzo sobie ceni naszą współpracę. Prawdziwe WIN – WIN !

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Gość
Jacek

bardzo ciekawy artykuł, ale czy młody, początkujący przedsiębiorca również kwalifikuje się na kredyt w ten sposób?