kradzież danych osobowych

Jak ustrzec osobę starszą przed kradzieżą danych osobowych?

poradniki Świadomy klient

Kradzież danych osobowych – Zdecydowana większość seniorów nie korzysta z ofert mobilnej bankowości. Zamiast rachunków bankowych obsługiwanych przez Internet lub aplikacje na smartfonie, wolą odwiedzić placówkę banku i osobiście spotkać się z pracownikiem obsługującym klienta. Ta preferencja może zostać wykorzystana przez złodzieja, który skusi się na kradzież danych osobowych.

Kradzież danych osobowych

Trzeba ograniczyć zaufanie do nieznajomych

Osoby starsze są zazwyczaj ufne i wierzą w szczerość intencji drugiej osoby. Przez to stają się często ofiarami różnego rodzaju wyłudzeń. Szczególnie bolesne w skutkach może okazać się nieopatrzne przekazanie komuś danych osobowych. Złodziej może wykorzystać je przy zaciąganiu kredytu, którego spłatą obciążony zostanie senior lub seniorka.

Warto więc uczulić osoby starsze na kilka rzeczy, które mogą ochronić ich przed kradzieżą danych osobowych. W niepowołane ręce nie powinny trafić przede wszystkim: imię, nazwisko, data urodzenia, adres, numer konta bankowego,PESEL.

  1. W trakcie rozmowy telefonicznej z nieznajomą osobą nie należy podawać swoich danych. W żadnym wypadku. Jeśli rozmówca przedstawia się jako pracownik obsługi bankowej, należy umówić się z nim na osobiste spotkanie.
  2. Stare dokumenty i listy z banku, ZUS-u czy Urzędu Skarbowego koniecznie trzeba dokładnie zniszczyć. Szczególne te ich części, które zawierają dane osobowe.
  3. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać swojego dowodu osobistego i każdego innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w rękach osoby trzeciej. Kradzież danych osobowych może nastąpić w każdym momencie, gdy taki dokument straci się z oczu. Warto uczulić seniora na to, że żadna placówka nie ma prawa żądać od niego pozostawienia dowodu osobistego w jakimkolwiek celu.

Pomóc mogą urzędowe akcje

O bezpieczeństwie seniorów myślą pracownicy wszelkich instytucji, które mają kontakt z ludźmi z tej grupy wiekowej. Wspólnie z policją organizowane są różnego rodzaju akcje, które mają na celu uświadomienie osobom w podeszłym wieku o nowoczesnych pomysłach oszustów i złodziei. Jednym z tematów poruszanych na tego typu pogadankach jest kradzież danych osobowych.

Spotkania z seniorami poświęcone ich bezpieczeństwu uświadamiają osoby starsze, jak rozpoznać zagrożenie i jak się zachować w sytuacji, gdy podejrzewamy, że ktoś próbuje działać na naszą szkodę. Warto więc zainteresować się, czy takie w najbliższej okolicy organizowane są tego typu szkolenia i zachęcić seniora do udziału w nim.

Opieka i zainteresowanie

Seniorzy lubią być samodzielni. Warto jednak wspierać ich w codziennych czynnościach. Chodzi tu nie tylko o robienie zakupów, sprzątanie i inne czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Dobrze jest zainteresować się również ich sprawami załatwianymi w banku i różnego rodzaju urzędach.

Nie zostawiajmy seniora samego nad formularzem, do którego trzeba wpisać informacje o sobie. Wypełnienie drobnego druku może sprawiać osobie starszej duży problem. Nie warto ryzykować, że chętnie skorzysta ona z pomocy osoby, której celem jest jedynie kradzież danych osobowych. Nie każda instytucja jest na tyle przyjazna seniorom, by mieć pracowników otwartych na takie problemy.

 

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments