Dlaczego tak chętnie zamawiamy jedzenie z dowozem

Dlaczego tak chętnie zamawiamy jedzenie z dowozem?

Firma Gastronomia

Jedzenie z dowozem – Nie jest tajemnicą, że coraz więcej osób w różnym wieku zamawia jedzenie z dostawą do domu. Najbardziej z jedzeniem na dowóz kojarzy się pizza. Jednak dziś “na telefon” można zamówić praktycznie wszystko – nawet dania obiadowe łącznie z zupą. Czy zainteresowanie taką formą składania zamówień bierze się wyłącznie z wygody?

jedzenie z dowozem

Jakie dania najchętniej zamawiamy?

Według danych pochodzących z raportu Rynek Gastronomiczny 2017 Polacy w dostawie najczęściej wybierają dania kuchni włoskiej. Najpopularniejszym daniem jest oczywiście pizza, co zapewne nikogo nie dziwi. Popularne, zwłaszcza w ostatnim czasie, stały się również burgery. Na dowóz Polacy coraz chętniej zamawiają też dania kuchni azjatyckiej. Zainteresowanie sushi rośnie z roku na rok.

Kiedy najczęściej zamawiamy jedzenie na dowóz?

Jedzenie na dowóz to kolejna forma sprzedaży, który pozwala restauracjom zwiększyć swoje przychody. Liczba zamówień na dowóz jest jednak zróżnicowana w poszczególnych lokalach. Są takie, które całą swoją sprzedaż opierają przede wszystkim o dowozy, a są i takie, które realizują zaledwie kilka dowozów w ciągu całego dnia.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę “Stava” Raport o Rynku Dowozów Jedzenia (2017) najwięcej ludzie zamawiają w piątki po południu i weekendy. Liczba zamówień w poszczególnych porach uzależniona jest od kategorii jedzenia. Pizza – najpopularniejsze danie kuchni włoskiej – przeżywa swoje oblężenie w piątkowe i sobotnie wieczory. Również dla burgerów koniec tygodnia to najbardziej obfity dzień. Praktykowanie przez Polaków bezmięsnych piątków ma swoje odzwierciedlenie w zwiększonym zainteresowaniu jedzeniem wegetariańskim i wegańskim właśnie w piątki. Liczba zamówień jedzenia na dowóz spada w poniedziałki i wtorki. Pierwszy szczyt zamówień z dowozem można zaobserwować w porze lunchu, czyli między godziną 12 a 14, a następny około godziny 18. Silnym trendem jest zamawianie nie tylko do domu, ale również do miejsc pracy.

Warto również dodać, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele wpłynęło na nawyki żywnościowe Polaków. Według analizy przeprowadzonej tuż po wejściu zakazu handlu wynika, że restauracje zaobserwowały wzrost liczby zamówień od 33% nawet do 65% w stosunku do wcześniejszych niedzieli nieobjętych zakazem (źródło: “STAVA” Raport o Rynku Dowozów Jedzenia).

Dlaczego tak chętnie zamawiamy jedzenie z dowozem
Dlaczego tak chętnie zamawiamy jedzenie z dowozem

W jaki sposób zamawiamy?

Coraz więcej osób zastępuje tradycyjne zamawianie przez telefon możliwością składania zamówień online. Taka forma składania zamówień dostępna jest zwłaszcza w pizzeriach, ale sukcesywnie wprowadzają ją również lokale serwujące inne dania. Największą grupę użytkowników platform do zamawiania jedzenia online stanowią osoby pomiędzy 18. a 35. rokiem życia. Z biegiem czasu wzrasta też liczba osób, które do tego celu wykorzystują aplikacje mobilne, stanowiące uzupełnienie właściwej strony internetowej lokalu. Zamówienie online jest o tyle wygodne, że w zasadzie wszystko robi za nas internet.

Średni czas oczekiwania na posiłki

Średni czas oczekiwania na posiłki, czyli czas między przyjęciem zamówienia, a dostarczeniem go do naszych rąk wpływa na temperaturę i jakość potrawy, co z kolei przekłada się na nasze zadowolenie z usługi. Czas dostawy jest najdłuższy w dniach o najwyższej liczbie zamówień, czyli piątki i soboty. W zależności od dnia tygodnia i rodzaju dania, czas oczekiwania na konkretne danie waha się od 39 do 68 minut. Najdłużej na jedzenie czekamy, składając zamówienie w porach lunchowych i wieczornych.

Dlaczego zamawiamy jedzenie z dostawą?

O tym, że w rynku dostaw jedzenia do domu drzemie potencjał świadczy sukcesywne wprowadzanie przez coraz większą liczbę restauracji możliwości zamawiania przez internet oraz pojawienie się nowych firm – pośredników pomiędzy restauracjami a konsumentami – które walczą o wygłodniałych Klientów. Co stoi za sukcesem takiej formy zamawiania jedzenia? Zmienił się tryb życia ludzi. Dużo pracujemy, żyjemy w biegu, a forma zamówienia posiłku z dostawą jest często jedyną możliwością zjedzenia ciepłego posiłku. Jest to również bardzo wygodne – bez konieczności wychodzenia z domu, otrzymamy ciepły posiłek pod wskazany adres. Jednak nie są to jedyne przyczyny sukcesu firm, dających możliwość dowozu.

Z możliwości dowozu bardzo często korzysta się podczas domówek i imprez w gronie najbliższych. Chcąc ugościć znajomych, zamiast spędzać godziny w kuchni, wielu z nas woli jedzenie po prostu zamówić. Jest to oszczędność czasu. Dużą grupę osób, korzystających z takiej formy dostawy stanowią studenci, którzy często nie mają czasu ani warunków, by coś ugotować, dlatego “zrzucają się” na pizzę.

Jeszcze innym powodem, dla którego tak chętnie korzystamy z możliwości dostawy, są zniżki i promocje. Wiele lokali przygotowuje dla swoich klientów specjalne rabaty za zakup jedzenia przez telefon lub internet.

Artykuł jedzenie z dowozem przygotowała pizzeria Capri New z Krakowa specjalizująca się w pizzy, burgerach, sałatkach i makaronach na dowóz.

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments