Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

Nawet 445 Zł Wsparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej

Pozostałe

Nawet 445 Zł Wsparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej Rząd finalizuje prace nad programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w sytuacji dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tym razem program obejmie lata 2020-22, natomiast jego budżet wyniesie 54 mln zł. Projekt uchwały Rady Ministrów w niniejszej kwestii zaopiniuje Komisja Wspólna Poziomu i Samorządu Lokalnego na najbliższym posiedzeniu (obiegowym) 30 kwietnia.

Projekt uchwały rządu dotyczy dofinansowania zakupu podręczników dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w przyszłych trzech latach szkolnych.
Z dofinansowania będzie mogła zyskać młodzież z niepełnosprawnościami, zawierająca się w szkołach ponadpodstawowych (zarówno kształcenia ogólne i zawodowe).
Łączna pula wsparcia wyniesie 54 mln zł, czyli po jakiś 18 mln zł rocznie, wypłacanych ze materiałów rezerwy celowej budżetu państwa.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w sytuacji dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który zawiera uchwalić Radę Ministrów, nie jest nowy. W latach ubiegłych był on szybko wprowadzany na podstawie przyjmowanej corocznie uchwały.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w sytuacji dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, który zawiera uchwalić Radę Ministrów, nie jest nowy. W latach ubiegłych był on szybko wprowadzany na podstawie przyjmowanej corocznie uchwały.

Teraz lecz w kontraktu z ostatnim, że wysokość dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych czy ćwiczeniowych nie zmieni się, a prognozy liczby uczniów niepełnosprawnych odpowiednich do uzyskania usługi są stabilne, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o zmiany formuły programu z jednorocznej na trzyletnią – czytamy w uzasadnieniu.

Nie zmieniły się nawet kwoty wsparcia, dlatego obradujący Zespół ds. Edukacji Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Poziomu i Samorządu Terytorialnego nie był co do niego ogromniejszych trosk i pozytywnie go zaopiniował.

– Na okresie konsultacji mieliśmy niskie pytania i opinie do zaproponowanych rozwiązań, tylko po ich uzupełnieniu na tym oddziale w porządku obiegowym wydaliśmy pozytywną opinię – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca zespołu.

Świadczy to, iż na założonym na 30 kwietnia posiedzeniu KWRiST projekt zostanie przyjęty.

Program istotny, jednak bez zmian

Projekt uchwały Rady Ministrów określa wysokość dofinansowania zakupu podręczników także do uprawiania ogólnego, kiedy i wychowania w zawodach, w niniejszym podręczników do uprawiania specjalnego, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. wiedzy i wychowania, a ponadto materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla studentów niepełnosprawnych, uczęszczających do szkół ponadpodstawowych. Ramy czasowe? Lata 2020, 2021 i 2022.

Zgodnie z nim dofinansowanie ma mieć:

– do 225 zł – dla studentów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu małym lub całym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, uczęszczających do grupy specjalnej ćwiczącej do produkcji;

– do 390 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w współczesnym z afazją, z autyzmem,
z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego typie, uczęszczających do szkół branżowych Także dodatkowo II stopnia;

– do 445 zł – dla studentów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w współczesnym z afazją, z autyzmem, z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego typie, uczęszczających do trzyletniego i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego i pięcioletniego technikum, a także klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, uczniów liceum sztuk plastycznych, klas ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas dotychczasowego liceum plastycznego realizowanych w liceum sztuk plastycznych lub klas dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych realizowanych w liceum sztuk plastycznych.

zobacz również Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments