Aplikacje mobilne znowu na celowniku włamywaczy. "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”

Nie, Twoja paczka nie została zatrzymana przez służby celne

Aktulności Banki Wiadomości

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” – SMSy o takiej treści z zagranicznych numerów telefonu masowo otrzymują osoby z całego kraju. Zawierają link do niebezpiecznej aplikacji, mogącej skraść pieniądze z Twojego konta bankowego. Nie klikaj w te linki!

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” to atak na aplikacje mobilne banków

Atak jest prowadzony na masową skalę. Tylko na telefon redakcji dzisiejszego popołudnia wpłynęły trzy takie wiadomości. Otrzymujemy także  sygnały z całego kraju o SMSach o tej treści, wysyłanych z różnych numerów telefonu i zawierających różne linki. Odnośniki prowadzą do strony WWW udającej serwis firmy kurierskiej. Strona zachęca do pobrania aplikacji, oficjalnie umożliwiającej śledzenie przesyłki, a w praktyce próbującej wykraść pieniądze z konta posiadacza smartfona. Jeżeli dostałeś SMSa o treści „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” i pobrałeś złośliwy program, skontaktuj się jak najszybciej z każdym bankiem, którego aplikację posiadasz na telefonie.

Atak prawdopodobnie skierowany jest tylko wobec posiadaczy telefonów z Android i wydaje się dość prymitywny, ale dla włamywaczy może być całkiem opłacalny. W dobie pandemii Polacy znacznie częściej dokonują zakupów przez Internet, także za granicą (Aliexpress. Wiele osób czeka zatem na przesyłki.  Już ponad 8 milionów Polaków korzysta z bankowości wyłącznie poprzez telefon komórkowy, używając aplikacji mobilnych swoich banków. To właśnie one są celem ataku, dlatego dbajmy o bezpieczeństwo swoich telefonów.

Jak uniknąć ataku hakerskiego na telefon komórkowy?

Najlepsze, co możesz zrobić, to unikać ryzyka, a zatem:

  • nie klikaj w podejrzane linki podane w SMS
  • nie instaluj aplikacji z nieznanego źródła
  • w Android upewnij się, że masz zablokowaną możliwość instalowania aplikacji z niezaufanego źródła
  • niezwłocznie skasuj podejrzaną wiadomość, by nikt, np. Twoje dziecko, nie zainstalowało przypadkowo złośliwego oprogramowania
  • zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Ostrożność jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych, czasem bardzo kosztownych problemów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments