Euro

Spadki na europejskich giełdach

Giełda Wiadomości

W poniedziałek, 19 grudnia 2011 roku zarówno na parkietach europejskich, jak i na giełdach w Stanach Zjednoczonych, większość głównych indeksów zniżkowała. Powodem wyraźnego pogorszenia się nastrojów inwestorów jest ostrzeżenie agencji ratingowej Fitch Ratings o obniżeniu oceny dla sześciu krajów strefy euro.

Wyniki giełdowe

Indeks Nikkei spadł w poniedziałek o ponad 1%, indeks Stoxx 600, obrazujący benchamrk dla strefy euro, zanotował zniżkę o 0,56%, stabilizując swoją pozycję na poziomie 2.190,53 punktu. Następny indeks europejski, FTSE stracił 0,52% na wartości, a z kolei CAC 40 zniżkował o 0,76%. Na niemieckiej giełdzie indeks DAX spadł o 0,33%.

Kto zagrożony?

Wbrew pozorom, Francja jak na razie nie musi się martwić o utratę swojej wysokiej oceny wiarygodności kredytowej. Agencja Fitch Ratings utrzymała najwyższy poziom ratingowy AAA dla Francji, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń. O jedną lub dwie oceny w dół może wkrótce spaść rating takich europejskich krajów jak:

  • Włochy,
  • Hiszpania,
  • Irlandia,
  • Belgia,
  • Słowenia,
  • Cypr.

Wszystkie te państwa znalazły się na liście obserwacyjnej Fitch Ratings z nastawieniem negatywnym. Powodem takich decyzji agencji ratingowej jest niedawny szczyt Unii Europejskiej. Eksperci oceniający wiarygodność kredytową poszczególnych krajów twierdzą, że skuteczne i kompleksowe rozwiązanie kryzysu rozprzestrzeniającego się w strefie euro jest technicznie i politycznie poza zasięgiem Unii. Już w styczniu dowiemy się, w jaki sposób zostaną zweryfikowane ratingi krajów wskazanych na liście obserwacyjnej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments