Monety

Polska gospodarka odporna na kryzys

Giełda Oszczędności i inwestycje Wiadomości

To niebywale, ale eksperci z agencji ratingowych potwierdzają, że szalejący Europie kryzys gospodarczy skutecznie omija Polskę. Agencja ratingowa Moody`s utrzymała rating Polski na poziomie „A2”, na dodatek zachowując jego perspektywę stabilną. Jest to dobra informacja dla naszej rodzimej gospodarki.

Utrzymanie ratingu

W uzasadnieniu utrzymania ratingu Polski na dotychczasowym poziomie”A2” agencja Moody`s podała, że Polska ma:

  • odporną gospodarkę na zawirowania zewnętrzne,
  • wiarygodną strategię konsolidacji fiskalnej.

Specjaliści agencji dodają, że Polska bardzo szybko odbiła się od przysłowiowego dna po niedawnym kryzysie gospodarczym na świecie.

Wsparcie dla polskiej gospodarki

Moody`s dodatkowo podaje, że cechy polskiej gospodarki i jej stabilność niewątpliwie wspiera gotowość partii rządzącej do zmierzenia się z czynnikami ograniczającymi trwały i szybki wzrost gospodarczy kraju. Do czynników tych zalicza się:

  • poziom krajowych oszczędności i inwestycji, znajdujących się na poziomie niższym niż mediana dla krajów z ratingiem „A”.
  • relatywnie słabą infrastrukturą,
  • wysokie koszty prowadzenia w Polsce biznesu.

Polska ma dostęp do dwóch bardzo ważnych zabezpieczeń, tj. w pełni płynnego kursu walutowego, jak i elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeśli dojdzie do pojawienia się poważnych zagrożeń wiążących się z finansowaniem zewnętrznym naszego kraju, zabezpieczenia te złagodzą negatywne tego skutki. Moody`s zapowiada, że może podnieść rating Polski, jeśli ograniczymy nasz deficyt budżetowy i poziom zadłużenia krajowego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments