Giełda

Jak inwestować na giełdzie nie swoimi pieniędzmi, bez zbędnego ryzyka?

Świadomy klient

Inwestowanie na giełdzie dla wielu z nas jednoznacznie kojarzy się z ryzykiem i to na dodatek całkiem sporym. Ostatnie dynamiczne ruchy w dół na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jeszcze bardziej utwierdzają nas w przekonaniu, że inwestując w giełdę trzeba mieć żelazne nerwy i zasobny portfel, jako że można na tym sporo zyskać, ale też i stracić nawet dorobek całego życia. Jest jednak sposób na to, aby prowadzić inwestycje giełdowe całkowicie bezpieczne, obracając pieniędzmi banku. Jak to możliwe?

100% ochrona kapitału
Wystarczy zdecydować się na produkty strukturyzowane, które moim zdaniem niesłusznie są traktowane przez polskich klientów banków „po macoszemu”. Najczęściej powodem takiej sytuacji jest to, że po prostu nie znamy i nie rozumiemy mechanizmów działania tego rodzaju produktów. Nie wszystkie jednak mają skomplikowaną strukturę, a wiele z nich zapewnia inwestorom 100 procentową ochronę kapitału. Oznacza to, że inwestor nic nie straci, a może tylko zyskać. Jego straty co najwyżej wyniosą tyle, ile można było w tym samym czasie zarobić na tradycyjnej lokacie bankowej – czyli niewiele.

Konstrukcja produktu strukturyzowanego
Ostateczny wynik inwestycji w produkty strukturyzowane w bankach uzależniony jest od wielu kryteriów, które wskazane są w umowie z bankiem. Produkt strukturyzowany może opierać się na kursie złotego, albo ogólnie na wynikach giełdowych. Bardziej skomplikowane produkty tego typu ostateczny wynik inwestycji uzależniają od kilku zmiennych jednocześnie.

Inwestowanie w produkty strukturyzowane nieco przypomina zakłady hazardowe. Zakładamy się, że na przykład indeks WIG 20 w określonym czasie wzrośnie, albo że złoty zyska na wartości wobec euro. Jeśli tak się stanie, zyskujemy, jeśli nie – tracimy perspektywę zysku z inwestycji.

Ogólnie rzecz ujmując, produkty strukturyzowane to zaawansowane instrumenty finansowe, które osobno byłyby dostępne wyłącznie dla zamożnych klientów, obracających na rynku dużą gotówką. W ofercie bankowej możliwe jest zaś przyłączenie się do „gry” o zyski także przeciętnych inwestorów. Produkty strukturyzowane są nabywane przez banki najczęściej od międzynarodowych banków wyspecjalizowanych w inwestycjach, które tworzą własne produkty. Aby rozpocząć inwestycję należy dysponować niewielką kwotą, na przykład 1000 zł.

W Polsce najczęściej klienci inwestują w produkty strukturyzowane o mało skomplikowanych mechanizmów. Są one opłacalne, jak pokazują dane historyczne. Opierają się one na:

  • Notowaniach konkretnego indeksu giełdowego,
  • Notowaniach pary walut,
  • Na koszyku towarów i jego cenie w czasie trwania inwestycji.

Jeśli zakład złożony w ramach produktu ustrukturyzowanego przez klienta sprawdzi się w rzeczywistości, może on liczyć na zysk ze swojej inwestycji. Jeśli tak się nie stanie, zwykle większość produktów strukturalnych zapewnia, że inwestorowi zostanie zwrócone 100% wartości zainwestowanego kapitału.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments