podatki

Czy Polska może być rajem podatkowym?

Firma Podatki

Na polskim rynku od pewnego czasu można zauważyć trend powstawania firm, których główną dziedziną działalności jest tzw. optymalizacja podatków. Co to oznacza? Wbrew pozorom, nie są to działania sprzeczne z prawem. Firmy optymalizujące dla innych podmiotów gospodarczych podatki , dokonują swoich działań jak najbardziej legalnie. Dzięki nim każdy kraj, nawet Polska ze swoimi wysokimi podatkami, może stać się tzw. rajem podatkowym. Jak to możliwe?

Rejestracja firmy

Przedsiębiorcy chcący płacić niższe podatki, mogą zarejestrować swoją działalność gospodarczą w raju podatkowych. Niekoniecznie muszą w tym celu udawać się do innego kraju i tam załatwiać formalne procedury zarejestrowania ich firmy. Wszystko mogą zrobić zdalnie, przy skorzystaniu z usług podmiotów optymalizujących podatki. Przykładem takiej firmy jest zarejestrowana na Cyprze ECDDP Cyprus Ltd. Proponuje ona rozwiązania systemowe bazujące na instrumentach prawnych, jakie są oferowane przez systemy prawne państw obcych. Są one skonstruowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw i osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą.

Czym jest optymalizacja podatków?

Wszystkie czynności, które dokonują firmy przy rejestracji swoich klientów w rajach podatkowych, określane są mianem optymalizacji podatków. Nie do końca słowo optymalizacja jest wykorzystane w tym względzie poprawnie. Firmy tego rodzaju dążą po prostu do tego, aby ich klienci płacili jak najmniejsze podatki przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Słowem, przedsiębiorca zgłasza się do firmy zajmującej się optymalizacją podatków po to, aby zarejestrować się za jej pośrednictwem w raju podatkowym i płacić niższe podatki w danym kraju. Czy jest to moralne i etyczne zachowanie biznesowe?

Jak to działa?

Mechanizm optymalizowania podatków, poprzez rejestrację polskiej firmy w raju podatkowym, np. na Cyprze czy w księstwie Liechtenstein, nie jest skomplikowany. Firma z Polski może importować tanie towary z Chin czy Indii i sprzedawać je kilkukrotnie drożej w Polsce. Jeśli będzie zarejestrowana w naszym kraju, za swoje niebotyczne zyski zapłaci 19% podatek CIT. Natomiast, jeśli będzie zarejestrowana w Liechtensteinie, i będzie sprzedawała drogo swoje towary do spółki-matki pozostającej w Polsce, to nie zapłaci podatków, a zyski będzie odkładała w tym niewielkim księstwie. Oczywiście, teoretycznie Liechtenstein pobiera 12,5% podatku CIT, ale obowiązują w tym państwie ulgi podatkowe, dzięki którym przedsiębiorcy tak naprawdę płacą wyłącznie niewielką część podatku od zysków z działalności gospodarczej.

Jedynym problemem dla przedsiębiorcy działającego w ten sposób może być przesłanie pieniędzy z Liechtensteinu do Polski. Niemniej jednak, i takie problemy są szybko rozwiązywane przez spółki optymalizujące podatki w Polsce.

Od czego zależy wysokość płaconych podatków?

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą musi naszykować się na to, że będzie ponosił jej koszty, nawet jeśli zarejestruje ją w raju podatkowym. Na wysokość płaconych przez niego podatków wpływają:
• Stawki podatkowe,
• Tryb liczenia podstawy podatkowej,
• Możliwość wpisania pewnych wydatków w koszty,
• Ulgi podatkowe.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments