GPW

Warszawa nie dała tym razem rady

Giełda Wiadomości

Czwartkowe notowania – podobnie zresztą jak te dzień wcześniej – wypadły na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w kolorze czerwonym. Barierą do wzrostów była tym razem obniżka ratingu Hiszpanii, dokonana przez agencję ratingową Egan-Jones, z już spekulacyjnego poziomu B do CCC+.

Główne indeksy giełdowe zakończyły notowania na poziomie:

  • WIG – spadek o 0,13%
  • WIG20 – spadek o 0,06%
  • mWIG40 – spadek o 0,39%
  • sWIG80 – spadek o 0,26%

Warto wspomnieć, że oprócz Egan-Jones ocenę kredytową Madrytu zredukowała także agencja Moody’s – z A3 do Baa3. Obecna sytuacja Hiszpanii jest więc porównywana do swoistej spekulacji.

„Trudno się nie zgodzić z obniżką ratingu, ponieważ jest ona jak najbardziej uzasadniona. Agencje ratingowe nie chcą w coraz większym stopniu przejmować błędów poszczególnych banków, dlatego wzięły się nareszcie za rzetelną ocenę spółek oraz całych krajów” – komentują specjaliści.

Jeśli tak dalej pójdzie, to zamiast Grecji Hiszpania pociągnie całą Europę na dno. Jedyną nadzieją okaże się giełda w Nowym Jorku, ale i tak trudno na ten moment powiedzieć, czy uda jej się wyjść na plus – zwłaszcza przy tak słabych informacjach napływających z pogrążonego w kryzysie Starego Kontynentu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments