Internet mobilny coraz tańszy

Finanse osobiste Wiadomości

Jeszcze kilka lat temu Internet mobilny był dobrem luksusowym. Choć na rynku pojawiały się coraz to nowe smarfony, to ciężko było o ofertę abonamentową z nielimitowanym dostępem do sieci w pakiecie. Obecnie to już praktycznie standard na polskim rynku. Dodatkowo z roku na rok masowo przybywa chętnych na korzystanie z Internetu mobilnego za pomocą tabletu czy komputera przenośnego. Nic więc dziwnego, że operatorzy stale obniżają ceny oferowanych przez siebie usług dostępowych.

Początkowo sieci Plus i Cyfrowy Polsat zdecydowały się na obniżkę cen taryf Internetu mobilnego w najnowszej technologii LTE – i to o aż 30%!

„Obecnie pora na Orange, T-Mobile oraz sieć Play. Wszystkie z nich jeśli chcą zarobić, to będą musiały zapewnić coraz lepszy zasięg i prędkości przesyłu danych, ale także obniżyć ceny swoich usług” – komentują specjaliści.

Pomimo tego, że rachunki klientów za Internet mobilny spadają, to zyski operatorów rosną. Prognozuje się, że ceny Internetu mobilnego w Polsce spadną w tym roku nawet o 6%, a w ciągu najbliższych pięciu lat nawet o 35%. Tymczasem podczas gdy np. w 2008 roku przychody operatorów z tytułu świadczenia usług transmisji danych wyniosły 3,71 mld złotych, to w tym roku eksperci twierdzą, że kwota ta będzie wynosić najprawdopodobniej około 4,84 mld złotych. Prognozy te są bardzo realistyczne, bo w zeszłym roku operatorzy zainkasowali 4,41 mld złotych za jedynie usługi Internetu mobilnego.

„Do niedawna z dostępu do sieci np. w pociągu korzystali jedynie biznesmeni, którzy prowadzili interesy online. Dziś można spotkać bez problemu studentów, którzy aktywnie wykorzystują Internet mobilny nawet na co dzień – zarówno za pomocą laptopa, jak i smartfona czy tabletu. Już za kilka lat będzie to tak bardzo popularne, jak normalne rozmowy głosowe czy wiadomości SMS. Czas pokaże, czy wyjdzie to cywilizacji na dobre” – komentują eksperci.

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
arek
11 lat temu

Fajnie ze internet stal sie ogolnodostepny i wcale nie jest drogi. Mamy jednak ogromny przesyt grafiki, animacji na stronach i nawet kilkuletnie komputery maja z tym problem. Przy zmianie laptopa wybralem taki, ktory bedzie szybki, wybor padl na ultraprzenosne lenovo u310